София. Към момента учените и специалистите от НИМХ изпълняват 44 проекта с външно финансиране, от които 13 по европейски програми и фондове. Това каза генералният директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) проф. Христомир Брънзов по повод Световния ден на водата и Световния ден на метеоролозите, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „През 1950 г. Национална хидрологична служба и Службата по водите се обединяват в Национална хидрология и метеорология към Министерски съвет. През 1963 г. Националната хидрологична служба преминава под към БАН. През 1991 г. с Постановление на Министерски съвет Националната хидрологична служба е преименувана като Национален институт по метеорология и хидрология. От 1 януари 2019 г. НИМХ излиза от състава на БАН и преминава към министъра на образованието и науката“, припомни проф. Бръзнов. По думите му НИМХ в момента съчетава две дейности – на научен институт и на Национална хидрологична служба на България. „Научните ни дейности са обединени в областта на метеорологията, агрометеорологията, хидрологията, управлението и използването на водните ресурси. Изследват се колебанията и измененията на климата, свързани с неблагоприятни явления и влиянието им върху стопанската дейност. Създават се и се развиват нови методи за анализ на физични процеси, на функциониране на растителната покривка като част от климатичната система“, коментира проф. Брънзов. Той каза, че НИМХ изследват още метеорологичните аспекти на замърсяване на въздуха.
„НИМХ е водеща научна организация в областта на метеорологията и хидрология в България. Над 80% от научната продукция в тези области са дело на учените в НИМХ. Те са ясно разпознаваеми и полезни, защото директно се използват в практиката. Към момента учените и специалистите от НИМХ изпълняват 44 проекта с външно финансиране, от които 13 по европейски програми и фондове. НИМХ е акредитиран по 4 докторски програми, които в момента се обучават 13 докторанти“, изтъкна още директорът на института.
По думите му учени от НИМХ са ангажирани на студенти от различни университети. Той допълни, че специалистите от института извършват близо 9 хил. експертизи годишно.
Даяна ДЮЛГЕРОВА