София. Проблемът с интеграцията на ромите винаги е бил, че се търсят бързи решения. Това каза директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър проф. Иван Нейков, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Дали ни харесва проектът за концепция или не ни харесва, проблем има и този проблем съществува не от днес, а много отдавна. Легендите за това, че ще изчезне българският характер на обществото са разбираеми като инструмент да събудиш внимание, но нито ние, нито нашите внуци или правнуци ще видят такъв катаклизъм. От тази гледна точка няма страшно, но въпросът е много сложен за решаване“, коментира той. „Част от проблема чисто управленски винаги е бил това, че се търсят бързи решения. Няма бързо решение“, допълни проф. Нейков. На поставения от вицепремиера Каракачанов въпрос сега ли е времето да се търсят решения, той отговори: „Винаги му е времето на този проблем“. „Първо трябва да си дадем отговор защо досега не успяхме. Ние правим нещо, не става, почваме друго, то пак не става и нямаме отговор на въпроса защо не успяваме. Едно от нещата е да се разбере защо не успяваме и защо не функционират контролните механизми“, посочи проф. Нейков. „Имаме разписани контролни механизми, но всички знаем, че няма голям ефект от работата им. Влиянието на държавата върху ромския етнос е преди всичко през социалната сфера, това е мостът и връзката, която съществува за един член на тази общност с държавата“, обърна внимание той. „За мен обвързването на социалната помощ е фундаментален въпрос и дълбокото ми убеждение е, че щом обществото дава, има право да изисква определен тип отношение“, каза още проф. Нейков. Той отбеляза, че в основата на решаването на проблемите е създаването на заетост за представителите на ромската общност.
Милен Миланов, представител на ромския етнос, коментира: „Аз смятам, че мога да дам отговор на въпроса защо не се случват нещата с ромите – защото ние, ромите, не сме представени никъде – нито по хоризонтала, нито по вертикала. Колко роми общински съветници има в страната, колко хора в местната власт? Ние не участваме в дебата по решенията, които се взимат за ромската общност“.
„България е най-добрата страна по отношение на разписване на стратегически документи, на оперативни документи. Този занаят сме го изучили и ако съберем всички документи, ще съберем три завода за хартия, в които ще работят само цигани“, отбеляза Милен Миланов. Той допълни, че нещата не се случват, защото има огромна дистанция между елитите и хората по места. По думите му предлаганите политиките трябва да отворят на реалните потребности на ромската общност, а негативната реакцията срещу концепцията е показателна за липсата на достатъчна комуникация с представителите на ромите. „Трябва да се сегментират проблемите, защото ромската общност не е еднородна“, каза още той.
Весела АЛЕКСАНДРОВА