София. Църквата „Света София“ в Истанбул е светиня и ако бъде превърната в джамия отново, това ще е посегателство срещу целия християнски свят. Това каза за Агенция „Фокус“ археологът проф. Николай Овчаров относно това, че турският президент Реджеп Ердоган иска да превърне прочутата църква "Света София" в Истанбул отново в джамия. „Това, което излезе, като новина, в последните няколко часа за поредното желание на турския президент Реджеп Ердоган да вземе статута на музей на църквата "Света София" в Константинопол, е грубо посегателство над християнството и въобще като цяло спрямо световната цивилизация“, заяви проф. Николай Овчаров. Той подчерта, че това е един от най-великите паметници на човешката култура, който е свързан с християнската религия и е интелектуална собственост на цялото човечество. „Неслучайно през 1935 година Мустафа Кемал Ататюрк, създателят на модерната турска държава, разбира това нещо и превръща джамията в това в каквато тя става след 1453 година – държавата на Константинопол, а именно в световен музей“, отбеляза археологът.
По думите му това е един от най-големите световни музеи, сравним с египетските пирамиди, с пирамидите на маите и с други такива паметници на световната цивилизация. „Това велико творение на човешкия дух, всъщност, е втората по големина християнска църква след „Св. Петър“ в Рим, но той е създаден много по-късно, докато хиляда години това е най-голямата християнска църква в света. "Света София" е създадена след 532 година от Юстиниан I Велики, който е един от най-големите късноримски византийски императори. Той успява почти да възвърне блясъка на Римската империя от нейните най-велики години. Строежът на църквата започва 532-537 година, тоест само за 5 години е създадено огромно творение, невероятна инженерна и конструкторска мисъл. Църквата е създадена от едни от най-великите архитекти на древността - Исидор от Милет и Антимий от Трал“, разказа още Овчаров.
„Както виждаме, до този момент, а и в следващите хиляда години, няма никакво турско или мюсюлманско присъствие в нея. Това е църква, в която само по време на Юстиниан I влизат близо 500 свещеници от различен калибър, които са обслужващият персонал на храма. В него отиват да се поклонят абсолютно всички, независимо дали са от по-късния период православни или католици. В целия православен свят "Света София" е църквата, дори много често не ѝ казват името, а казват само „Църквата“, защото всички са знаели, че когато се каже това име, става дума за "Света София" – светата премъдрост“, каза още той.
Ирина ИВАНОВА