Във връзка със случая „Гебрев“ проф. Миланв коментира, че в медиите този случай се отъждествява със случая „Скрипал“. „Но аз не бих сложил знак за равенство. И в двата случая има непрофесионално изпълнение, но в медиите се говори за ГРУ, а чак толкова да е паднало нивото на ГРУ, не вярвам. Ако лицето „Федотов“ е служител на ГРУ, дали е бил забелязан от нашите служби – това е по-важният елемент от системата ни за националната сигурност. Какво е правило това лице тук, само ли е било, с какви цели? Това е по-големият проблем за националната сигурност, отколкото това деяние срещу Гебрев. Не мога да кажа дали това е слабост на службите, защото не знаем каква е реалната картина в ДАНС. Но мое лично мнение е, че зад разследването на английския сайт пак стоят тайни служби“, заяви той.
Проф. Миланов коментира и случая с Димитър Желязков. „Как ще бъдат представени всички доказателства и как той ще представи контрааргументи на своите обвинения, предстои да разберем. Дали той е стоял дълго, или кратко в Турция е излишно да се коментира. Тази процедура в нашия закон се регламентира до 3 месеца, така че това е съвсем реалистично време“, обясни проф. Миланов. Попитан дали според него през това време е преразпределено влиянието по Южното Черноморие, той посочи, че се съмнява, че Димитър Желязков контролира бизнеса на юг. „И това е заради елементарната причина, че не може да се сравнява 1998 г. с 2019 г. Тъй като икономката винаги има три цвята – бял, сив и черен. И сега вече икономиката се развива, върви към белия сектор и влиянието на такива фактори намалява“, обясни проф. Миланов и посочи, че големият процент от хората са в бялата икономика и не се отчитат на никого. „Така че вървим към бялата икономика“, заяви той.
Проф. Миланов коментира и случая с паричните преводи от Венецуела към български сметки. „Когато говорим за пране на пари, има два важни пункта. Първият е, къде е предикатното престъпление – т.е. откъде са придобити парите. Вторият важен елемент е как да се минимализира възможността да се финансира терористична дейност. В конкретния случай това са преведени средства, които са от Държавната петролна компания на Венецуела и веднага възниква въпросът – те придобити ли са по престъпен начин или са приведени в България с цел да бъдат ползвани в случай на някаква криза – т.е. има промяна на политическата конюнктура“, обясни той.
По думите му този скандал удря поредния черен печат на България, който свързан с изпиране на пари. „Удря, защото ние позволяваме това да се случва. Правилният път е ние сами да направим проверка да разберем дали има финансови потоци, но явно сме пропуснали този момент. С появата на американския посланик случаят вече придобива политическо измерение“, заяви проф. Миланов.