Плевен. Плевен се превръща в център по роботизирна хирургия. Това каза ректорът на Медицински университет - Плевен проф. д-р Славчо Томов след извършването на операция с роботизираната система от последно поколение da Vinci Xi в УМБАЛ „Св. Марина” в града, предаде кореспондентът на Радио „Фокус”. „Това е специален ден за нас. Роботизираната хирургия за нас не е просто хирургия, тя е философия. Тази философия има няколко страни. Един път трябва да имаме високотехнологична система, втори път много добре обучен и високо квалифициран екип, на трето място - високотехнологична база”, каза проф. Томов.
„Още с първата робот асистирана операция, извършена преди почти 11 г. започнахме поредица от научно-изследователски проекти. От 2008 започнахме поредица научни проекти с проф. Горчев, една част от тях вече са финализирани. Не останахме на една позиция, продължихме да надграждаме. Праз 2018 започнахме проекта на МУ за център за компетентност и едно направленията в него е минимално инвазивна и роботизирана хирургия. Работим заедно с института по роботика на БАН и сме заложили проекти за близките пет години, които да реализираме. Смятам, че така Плевен ще придобие нови измерения за медицинската общност”, коментира ректорът на МУ - Плевен.
Той обясни, че по-старият модел на системата - Da Vinci S, e спрян от производство и поддръжка, но тя ще бъде разположена в Телекомуникационния център на Медицински университет и ще бъде една от базите за обучение на студентите и лекарите с интерес към роботизираната хирургия. „Дори и стара, тази система има своите качества и може да се използва за обучение. Вече повече от година имаме дисциплина минимално инвазивна хирургия. Тя е свободно избираема по нея се обучават 50 студенти”, добави той.
„Благодаря на болница св. Марина за тази инвестиция, тя не е само за клиничната й дейност, но и вложение за университета и университетската академична общност на Плевен. Независимо един от друг с проф. Горчев стигаме до извода, че Плевен с двете университетски болници и Медицинския университет се превръща в център по роботизирана хирургия в България и Източна Европа. Решили сме да го институционализираме като такъв. На следващото заседание на Академичния съвет ще вземем решение за създаване на научно-изследователска структура към МУ, ще се нарича Център по роботизирана хирургия и ще обединява трите компонента: обучение, научно-изследователска дейност в двете болници и клинична дейност по клинични пътеки в университетската болница „Св. Марина”. Медицински университет Плевен е първият в областта на роботизираната хирургия, който я развива и надгражда във всички аспекти.”
Виолета КРЪСТЕВА