„Имаме голям проект пред нас - искаме да подобрим трансплантациите в България и искаме да направим възможна трансплантацията на бял дроб в страната. Но, разбира се, голямата предпоставка за извършване на белодробна трансплантация е донорството на органи. Защото без наличието на органи за трансплантация, ние не можем да помогнем на други хора“, заяви проф. Клепетко и посочи, че затова централна задача на всяко модерно общество е да осъзнае колко важно е донорството.
„Що се отнася до трансплантацията на бял дроб – и в миналото сме се опитвали да помогнем на България. Виена има голям опит в това да помага на други държави при обучението на специалисти за такава трансплантация. Обучили сме специалисти от Чехия, Унгария, Словения, в последното време и от Гърция. И се радвам, че България ще осъществи тези обучения. Изграждането на една така система е комплексно и ще имаме нужда от подкрепа от най-високо място от държавата. И затова се радвам, че имах възможността да говоря с министъра на здравеопазването и с премиера. И аз споделих, че виждам, че България разбира и споделя важността на този проект“, каза още той.
Проф. Клепетко посочи, че белодробната трансплантация е нещо, което не може да се изгради за няколко месеца. „Затова говорим за един по-дълъг период от време, около две години. Ще ги използваме за обучение на специалистите. Имаме във Виена една белодробна болница и предлагаме в следващите няколко години да приемем трансплантирането на бял дроб на до пет пациенти на година. Може и това число да не изглежда голямо, но то е важно начало“, заяви той.
Цветилена СИМЕОНОВА