София. След като на 13 юни служители на "Жандармерия" и ГДБОП проведоха специализирана полицейска операция срещу кабелното пиратство в офиси на кабелни оператори в Благоевград, Сандански, Гоце Делчев, Дупница и Кюстендил, в петък от прокуратурата дадоха брифинг по темата. Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова обясни, че 2,4 млн. са потребителите на телевизионни програми, от тях 700 хил. са в т.нар. сив сектор, за които държавата официално не знае. По думите й над 10,5 млн. лева са нанесените щети от кабелни оператори в Югозападна България. „Заявяваме отговорно, че това, което установяваме и разследваме е схема чрез извършване на престъпления против интелектуалната собственост реално паралелно с тях и благодарение на тях се осъществяват и данъчни престъпления“, обяви Румяна Арнаудова. Арнаудова допълни, че петте кабелни оператори са били периодично проверявани и предупреждавани. От думите й стана ясно, че има задържан IT специалист в Дупница, който по време на извършване на проверките от НАП си е позволил да им пречи, като изключва и прекъсва връзката с касовия апарат. В Бургаската телевизия и в Сандански са иззети сървъри, които поддържат собствено тяхно приложение за интернет телевизия. Информацията съобщи началникът на отдел „Компютърни престъпления“ в ГДБОП комисар Явор Колев. Той коментира, че са установени 60 програми без уредени авторски права. Колев отчете, че повод за извършване на проверката на петте кабелни оператори са сигналите и потвърждаването им. „Никой няма за цел да унищожава какъвто и да било бизнес, както се твърдеше в медии. Целта е този бизнес да не нарушава правата на другите и да бъде легален“, посочи Колев.
Колев добави, че всички други кабелни оператори в страната, които извършват определени закононарушения, ще бъдат проверени в съвсем кратки срокове.
Министърът на вътрешните работи Младен Маринов коментира пред журналисти в Народното събрание, че ще се продължи с противодействие на този вид престъпна дейност. По думите му интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем. Министърът отрече акцията да е била показна. „Колегите си вършат работата, съвместно с прокуратурата. Има и представители на „Европол“. Операцията е свързана с противодействие на интелектуалното пиратство. Това за България е един сериозен проблем. На този етап вследствие на предприеманите мерки ние сме извън наказателния списък 301 на САЩ по отношение на борба с пиратството, но ме притеснява, че ако не продължим с ефективните мерки срещу този вид престъпна дейност, е възможно пак да бъдем включени в този списък. Това пряко влияе върху всички останали процедури, свързани дори с облекчаване на визовия режим“, допълни Маринов.
Във връзка със спирането на интернета и телевизията вследствие на операцията, министърът посочи, че хората изпитват неудобство, но проблемът е на този, който събира пари, за да предоставя незаконна услуга.
Маринов отговори на този въпрос, тъй като заради специализираната операция институции и редица граждани останаха без интернет в Кюстендил, а жители на Гоце Делчев заради спрени телевизия и интернет след специализираната полицейска акция в офисите на кабелен оператор. От Националното сдружение на кабелните оператори излязоха с декларация и определиха случващото се като репресия срещу тях. От сдружението изтъкват още, че обикновените хора са най-потърпевши от ситуацията.
Деница КИТАНОВА