Зам.- главният секретар Иван Гешев коментира, че стотици милиони „изтичат в пясъка“ и не стигат до реалните хора, които имат нужда от тези пари – инвалидите. По думите му към момента няма задържани, но в Силистра са открити стотици лични карти, медицински документи, бланки на ТЕЛК и т.н. Той уточни, че в този регион работата по досъдебните производства е най-напреднала и скоро ще има повдигнати обвинения. Гешев поясни, че сред лицата, които се занимават с издаването на фалшиви ТЕЛК-ове в Силистра е бивш кмет на населено място. По думите му в определени региони се е установило, че процентът на инвалидните пенсии достига до 28% от всички пенсии, като най-големият процент е отчетен в Силистра – 28,6% от всички пенсии в областта. Гешев обясни, че установените случаи в Силистра са част от проверките, които са направени в редица области на страната, като анализът е възложен на прокуратурата от страна на главния прокурор Сотир Цацаров, а на МВР от премиера Бойко Борисов. „Предстои извършване на такава дейност в останалите областни градове, където процентите на тези инвалидни пенсии са по-ниски“, каза той и обясни, че при проведени разпити на стотици лица през този един месец и активно последните две седмици, впечатлението е, че голям процент от лицата не знаят от какво са болни.
От своя страна главният секретар на МВР гл. комисар Ивайло Иванов допълни, че цената на фалшив ТЕЛК достига до 2500 лв. Иванов добави, че институциите разполагат с ресурс и воля, за да се справят с проблема. Акцията е започнала в областите Разград, Силистра, Габрово, Враца, Монтана, като по думите на гл. комисар Ивайло Иванов няма да се ограничат само в тези райони. „На над 200 лица сме свели сведения. Голям процент не знаят от какво са болни. Не знаят къде са се лекували, каква им е диагнозата. Не знаят дали са били хоспитализирани, дали и какви документи са необходими. Отделно комисията от колко човека е, дали един лекар, дали са трима“, каза още Иванов и допълни, че всичко това води до изводите и може да се направи обосновано предположение, че става въпрос за фиктивно издаване на документи. Ст. комисар Иванов уточни, че има посредници за издаването на фалшив документ за ТЕЛК, които взимат 600 лв. По думите му това е тарифата само в една област. Гл. секретар на МВР разказа за случай, при който жена с 93% слепота работи като шивачка.
Управителят на НОИ Ивайло Иванов благодари на прокуратурата и полицията, които са се ангажирали с темата с фалшивите ТЕЛК-ове, която е във фокуса на обществото и на медиите като цяло. „Не е тайна, че в последните години броят на инвалидните пенсии нараства. В тях най-голямо значение като брой и като разход имат пенсиите за инвалидност поради общо заболяване. Статистическите данни показват, че в периода от 2011 г. пенсионираните с такива пенсии са нараснали с 22 хил. души годишно, независимо от общата тенденция на намаляване броя на пенсионерите и населението като цяло. На фона на 2017 г. през 2018 г. общият брой на пенсиите намалява, но тук динамиката на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване не следва общата тенденция“, допълни той. Иванов уточни, че освен инвалидните пенсии към тях има и 39 социални права. По думите му проблемът е с хората, които ги ползват и нямат основание за това.
Деница КИТАНОВА