София. Окръжна прокуратура – Благоевград привлече като обвиняеми бившия зам.-министър на икономиката Александър Манолев и 25-годишната Ана Димитрова за престъпление, засягащо финансовите интереси на Европейския съюз. Манолев и Димитрова са обвинени за това, че в периода от 2013 г. до 2015 г. са представили пред държавни институции неверни сведения за изграждане на къща за гости в местността „Чинар куши“ край Сандански. Фалшивите документи са представени, за да получи търговецът - ЕТ „Агротрейд - Ана Димитрова“, средства от фондове в размер на 391 160 лева.
На Ана Димитрова беше взета мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 2 000 лева, а на Александър Манолев – гаранция в размер на 100 000 лева. Продължават действията на прокуратурата по събиране на доказателства, разпити на свидетели и назначаване на експертизи.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че Ана Димитрова е родена през 1993 г. и е дъщеря на жената, която отглежда децата на Александър Манолев. По думите ѝ част от подписите на Димитрова в някои от представените документи са фалшиви. Арнаудова обясни, че двамата обвиняеми са отказали да дават показания, като Манолев е отказал и да му бъде направена полицейска регистрация, както и да попълни декларация за имотното си състояние. Тя уточни, че всички доказателства на прокуратурата сочат, че къщата за гости край Сандански е използвана само от Александър Манолев и неговото семейство. До този момент не са открити дневникът и регистърът за гости.

Говорителят на главния прокурор посочи още, че разследването се движи с интензивни темпове, доказателствата са еднозначни и в подкрепа на обвинителната теза на прокуратурата към бившия зам.-министър.
Арнаудова обви, че прокуратурата не получава съдействие от Община Сандански. По думите ѝ длъжностните лица заявявали, че не помнят кой е внесъл документи и туристически данък за години назад, а на въпрос за записите дошъл отговорът, че за видеонаблюдението отговаря един служител, който не е на работа. Едва след идването на разследващ екип записите били получени.

Агенция „Фокус“ припомня: Александър Манолев подаде оставка като заместник- министър на икономиката на 17 април заради стартиралата проверка на Върховната касационна прокуратура за злоупотреба със средства на Европейския съюз. Разследването започна заради публикация в електронен сайт, в която се твърди, че той е изградил частна вила с минерален басейн чрез усвояване на средства от европейски проект. На 24 април главният прокурор Сотир Цацаров разпореди на ГД „Национална полиция“ да извърши проверка и на всички проекти за изграждане или модернизиране на къщи за гости, финансирани от Европейския земеделски фонд. Сред проверяваните е и водачът на евролистата на „БСП за България“ Елена Йончева.
В края на миналата година Александър Манолев отказа да поеме поста министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, въпреки че номинацията му дойде от премиера Бойко Борисов. Манолев сам се отказа от поста заради медийни публикации за негови бизнес връзки в миналото. Тогава той заяви, че срещу него се води „координирана атака от определена група, която със скалъпени твърдения се опитва да саботира работата му“ и обяви, че ще търси правата си по съдебен път. Манолев обаче остана на поста си зам.-министър. Оставката на Александър Манолев е осмата приета оставка в кабинета „Борисов 3“ до този момент.