Повдигнати са обвинения на двама от задържаните за унищожаването на дюните в местността Каваците. Това обяви административният ръководител на Апелативна прокуратура - Бургас Любомир Петров по време на брифинг по повод провеждащото се разследване по случая. Обвинените са Иван Н., който се смята за подбудител на престъплението и е собственик на парцела, върху който са се намирали унищожените дюни, и Манол П., на който е било платено да разоре дюните с багер. Те могат да получат наказание до три години „лишаване от свобода“ и „глоба“ в размер от 2 000 лв. до 10 000 лв. На Иван Н. е наложена мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 10 000лв., а на Манол П. - в размер от 2000лв. Двамата са неосъждани, което е мотивирало пускането им под гаранция. Любомир Петров уточни, че по време на разследването може да бъде реализирана отговорност и на концесионера на плажната ивица, намираща се в съседство на парцела, на който се намират унищожените дюни. Това може да стане в случай, че се докаже, че той има отношение към заравняването. За момента такива доказателства няма. Третият задържан е 18-годишен ученик, който е бил в багера и не е подведен под наказателна отговорност.
Директорът на ОДМВР – Бургас старши комисар Калоян Калоянов отбеляза, че към полицията не е постъпвал никакъв сигнал за извършеното престъпление до неделния ден, а служителите на реда са научили за посегателството срещу дюните от журналистически материали. „Не се съмнявайте, че ако бяхме получили своевременен сигнал престъплението то щеше да бъде разкрито още в съботния ден“, заяви Калоянов.
Министърът на туризма Николина Ангелкова призова от своя страна всеки гражданин, който стане свидетел на увреждане на дюни, да подава сигнал. Тя увери, че от министерството са безкомпромисни по отношение на контрола. „Съгласно договорът, който имаме с концесионера, за да бъдем максимално сигурни, че ще се опазват всички природни богатства, ние сме сключили една разпоредба, която задължава концесионера да опазва дюните, независимо от действията на него или трети лица“, поясни Ангелкова. По думите й всички институции – и Министерството на туризма, и РИОСВ, и МВР, и Прокуратурата, са реагирали веднага, след като са разбрали за нарушението и са се координирали, така че да бъдат направени необходимите проверки. „Ако се установи, че концесионерът не е реагирал своевременно, съгласно нашия договор, ние налагаме до 5 процента от стойността на концесионното възнаграждение. Законът предвижда всички необходими разпоредби за това всеки, който извърши подобно нарушение и проява да бъде санкциониран“, увери тя.