София. За пореден ден в големите градове у нас беше отчетено замърсяване на въздуха, показват данните на показателя „Air Quality Index“ на Европейската комисия. Данните от 5 декември сочат, че концентрацията на фини прахови частици (PM10) е над нормите в редица градове у нас. Най-мръсен е въздухът в София, където запрашаването е около 4 пъти над среднодневните норми от 50 µg/m3. Най-големи стойности са регистрирани в станциите в „Надежда“ и „Павлово“ и „Хиподрума“. Следват още Пловдив, Горна Оряховица, Шумен, Перник, Видин, Смолян и Благоевград, където превишаването на среднодневните норми на фини прахови частици е около 2-3 пъти. Запрашаване, но в по-малка степен е отчетено още във Враца, Плевен, Добрич, Варна, Девня, Сливен, Хасково и Кърджали.
Въпреки че като мярка срещу мръсния въздух на 4 декември Столична община въведе т. нар. „зелен билет“, с който жителите и гостите на града можеха да пътуват срещу 1 лев през целия ден в цялата мрежа на градския транспорт, десетки граждани се събраха ден по-късно на протест пред Общината. Сред исканията на организаторите на протеста е Столична община официално да признае проблема, който всички софиянци регистрират. Те настояха за вземането на спешни мерки за решаването на проблема. Според тях в дните със замърсяване с фини прахови частици над допустимата норма, „зеленият билет“ трябва да е задължителен, а в тези с многократно превишаване - напълно безплатен. Освен това искат при проблеми с чистотата на въздуха да се ограничава ползването на лични автомобили и да се спре раздаването на енергийни помощи, включващи твърдо гориво, както и да се възстанови и разшири официалната система от измервателни станции.
От своя страна, Председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков коментира, че част от исканията на протестиращите са основатели, така че Общината е готова да обсъди промени по механизма за чистотата на въздуха, ако те не са популистки. „Що се отнася до протеста пред Столична община, категорично трябва да кажем, че проблемът е признат от Общината и то не сега – не в резултат на мъглата от последните няколко дни. Още преди година и половина Столична община е приела програма за управление качеството на въздуха и мерки по нея и се работи много последователно и устойчиво в тази насока. И дори има положителен резултат от тази работа и той се вижда от доклада на Европейската сметна палата, в който е записано, през 2009 г. дните със замърсяване в София са били 161, а през 2016 г. са 71“, заяви Герджиков. Той обясни още, че няма как да се забрани напълно отоплението на твърдо гориво, защото това е въпрос на национално законодателство. „Това няма как да стане през общинска наредба. A в Столична община влизат няколко града и няколко села и няма как да оставим хората без отопление“, заяви той. Във връзка с въвеждането на „зеления билет“ Герджиков обясни, че този механизъм все още се тества. „Вчера за втори път Столична община използва тази мярка. Смятам, че част от исканията на протестиращите са основателни, а механизмът не е „свещена крава“ и може да бъде променен. Така че сме готови да обсъдим всяко конкретно предложение по него, стига то да не е популистко, да е разумно и да бъде изпълнимо“, заяви председателят на СОС.
Председателят на Комисията по околна среда към Столичния общински съвет и общински съветник от ГЕРБ Лорита Радева обясни, че предстои в София да бъдат разположени още 22 станции за измерване на чистотата на въздуха, които ще са в допълнение на съществуващите вече четири станции на Изпълнителната агенция по околната среда и водите. Радева обясни, че вече е приключила процедурата по анализ на местата, на които станциите да бъдат поставени, и се очаква до края 2019 г. те бъдат пуснати.
Протестът коментира и кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя обясни, че се е запознала с част от исканията на протестиращите и посочи, че те всъщност са същите, като мерките и програмата на Общината за по-чист въздух. "Готова съм, ако има нова мярка, която не е включена в нашата програма, да я коментираме и да можем да я включим. Защото ние сме проучили целия европейски опит, но се изисква време. И смятам, че мярката „зелен билет“ е важна. Втората част, която е много съществена, това е подмяната на отопление – вместо нискокачествени въглища и мокри дърва, гражданите да могат да се отопляват с екологично гориво“, каза още кметът на София. Фандъкова обясни, че над 74 000 са били продадените „зелени билети“ на 4 декември и благодари на хората, които са се отзовали на призива да оставят личните си автомобили и да използват градския транспорт.