Според дипломатически източници, Гърция твърди, че ако ЕС е заинтересован от
от намирането на решение във Венецуела и провеждането на избори, той трябва активно да се ангажира със собствени дипломатически инициатива в страната.
Признавайки лидера на венецуелската опозиция, председателя на парламента в Каракас Хуан Гуайдо, като президент на страната, без дори да бъде загатнато за европейска дипломатическа инициатива за създаване на условия за свободни избори, би било безотговорно отношение, особено предвид големите рискове от избухването на граждански конфликт в едно политически и социално поляризирано общество, твърдят източници от Атина.
Великобритания, Испания, Франция и Германия предупредиха Николас Мадуро да проведе избори в рамките на осем дни, в противен случай ще признаят Гуайдо за президент на Венецуела. На свой ред Мадуро отговори, че ако ЕС иска избори, трябва да изчака до 2025 г.
Венецуела потъна в политическа криза на 23 януари, когато Хуан Гуайдо се обяви за временен президент.
Почти веднага, в рамките на няколко часа, администрацията на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп призна, че Гуайдо е „юридически президент" на Венецуела и отхвърли правителството на Мадуро като незаконно.
Някои държави, включително Аржентина, Бразилия и Колумбия, подкрепиха самопризналия се президент Гуайдо и призоваха за „прозрачни избори“ във Венецуела. Но други държави, включително Иран, Русия, Китай, Боливия, Куба, Никарагуа и Турция изразиха солидарност с Мадуро, описвайки хода на Гуайдо като опит за преврат срещу законното правителство на страната.
Превод и редакция: Тереза Герова