Тирана. Правителството в Тирана изработи стратегия за събиране на огнестрелните оръжия на албанските граждани в срок до 2024 г., съобщава електронното издание на гръцкия вестник Protothema.
Броят на огнестрелните оръжия, които притежават албанските граждани, е все още висок и съвсем основателно може да се разглежда като реална заплаха за обществената сигурност. Оръжията и боеприпасите, взети от албанското население по време на сътресенията през 1997 г., все още са в неговите ръце, въпреки трите амнистии, които правителството обяви през годините, за да насърчи предаването им.
Сега обаче Тирана е решена да изземе оръжията от населеното – или поне такива са плановете на кабинета на премиера Еди Рама.
Правителството се надява, че стратегията, която възнамерява да въведе, ще бъде ефективна. „Огнестрелните оръжия и боеприпасите в ръцете на обикновените граждани продължават да бъдат реална заплаха за техния живот и обществена сигурност“, твърдят експерти, цитирани от изданието. Съгласно думите им, въпреки трите амнистии, броят на оръжията, които са били предадени доброволно на властта, е все още незначителен.
Междувременно, според властите, ако не бъдат проверени, малките огнестрелни оръжия биха могли да се превърнат в реална заплаха не само за вътрешната сигурност, но и за тази в региона и в Европейския съюз като цяло, предупреждава Тирана.
„След като анализирахме ситуацията на място, стигнахме до заключението, че огнестрелните оръжия влизат в албанската територия от Македония, Косово и Черна гора. Част от контрабандните оръжия се произвеждат в европейски страни (пистолети). Друга част от тях, наред с експлозиви, идват от Черна гора, докато трафикантите от Косово и Македония са основно отговорни за контрабанда на огнестрелни оръжия”, коментира източник на изданието.

Превод и редакция: Тереза Герова