Атина. В сряда вечерта Атина бе информирана официално за завършването на конституционните промени в Македония в контекста на Преспанския договор, пише гръцкото консервативно издание Protothema и отбелязва, че с други думи това означава, че македонският премиер Зоран Заев е изпълнил задълженията си и подава топката на Гърция.
Министър-председателят на Македония е изпратил „горещия картоф“ с пожелание: „Вярвам силно, че приятелят ни Гърция ще ратифицира Преспанския договор и ще стане първата страна, подписала протокола за приемането ни в НАТО, а с това ще окуражи и останалите 28 страни в Алианса да направят същото и Македония да стане 30-ия член на НАТО“.
Както посочва изданието ,гръцкото правителство не е било изненадано, напротив, то очакваше нотата, за да започне процеса по ратификация на договор веднага след вота на доверие. След четири дни на задкулисни игри и остри критики, то получи заветните 151 гласа.
„Прототема“ пише, че едва сега започва битката за Преспанския договор. Премиерът го потвърди по време на речта си в парламента в сряда вечерта. Той подчерта, че терминът „македонец“ се отнася до гражданството, а не до етническата принадлежност. „Споразумението ще влезе в зала и си мисля, че депутатите ще гласуват по съвест и историческото решение ще бъде взето и то е патриотична задача. Терминът се отнася единствено до националността и не определя националността на гражданите на Северна Македония. Освен това, официалният език на нашите съседи, както се отбелязва в споразумението и се признава от Резолюцията на ООН от 1977 година, спада към групата на южнославянските езици.
С получаването на нотата от Скопие, следващата битка за правителството официално започва. А тя е за получаването на 151 гласа за ратификацията на договора за името.
Вестникът посочва, че ситуацията нито е толкова проста, нито толкова лесна, колкото за вота на доверие. Изглежда правителството ще се бори да получи ключовия 151-и глас, нужен за ратификацията. Това е вотът на Костас Зурарис от АНЕЛ, който вече обяви, че ще гласува против и така, според изчисленията, Ципрас събира едва 150 гласа. Решаващият момент е дали СИРИЗА ще убеди Зурарис да бъде 151-ия.
Другият важен момент е какво ще решат на заседанието на „То Потами“ (Реката), защото ако дори един от техните депутати, извън гласувалият за вота на доверие Костас Данелис, подкрепи Преспанския договор, той ще бъде ратифициран. В малко вероятният случай всички депутати от центристката партия да се обявят срещу споразумението, единствената надежда за правителството ще остане Танасис Теохаропулос, който подкрепя Преспанския договор, но ръководството на неговата партия ДИМАР („Демократическата левица“) се обяви срещу него.
Съгласно последната информация на „Прототема“, правителството ще внесе за разглеждане Преспанския договор в гръцкия парламент директно, може би в петък в Комисията по отбрана и външни работи, където няма мнозинство след раздялата с „Независимите гърци“ (АНЕЛ).
В същото време, пише изданието, вървят задкулисни процеси. Според информацията, председателят на парламента Никос Вуцис търси начини да увеличи състава на Комисията с един член от редиците на независимите депутати. Но това се сблъсква с опозицията на „Нова Демокрация“, която е категорична,че независимите депутати не могат да бъдат представлявани в органа от двама народни представители.

Превод и редакция: Иван Христов