Заместник-министър Румен Димитров представи стратегията и посочи, че тя има за цел да заяви ясната позиция на министерството, че културата е важен приоритет в развитието на държавата ни. Той уточни, че проектът включва анализ на съществуващата среда и набелязване на конкретни цели и приоритети за постигане на крайната цел, свързана с разработване на дългосрочна политика за културата. „Това, което ние искаме да предложим на вниманието ви са основните приоритети и стратегическите цели, върху които считаме, че е нужно да се акцентира в следващия период от 10 години. Динамиката на времето оставя своя отпечатък и тези приоритети и цели ще бъдат подлагани на непрекъснат анализ и мониторинг, което ще даде възможност същите да бъдат актуализирани при необходимост“, заяви още заместник-министърът. Той посочи, че като приоритет се извежда нуждата от подкрепа на стратегически и значими инициативи, опазването и насърчаването на културното многообразие, защитата на интелектуалната собственост и създаването на условия за развитие на опазването на културното наследство, съвременните форми на културно изразяване и културните и творческите индустрии и качествено образование в областта на изкуството и културата. По думите му приоритетно се поставя и виждането за развитие на нови форми и политики. Зам.-министър Димитров обърна вниманиe, че от новата Стратегия за развитие на културата ще произтекат законови промени, свързани с авторското право, филмовата индустрия и културното наследство. „Законодателно ние си правим сметка. Отношението и на ЕК към сектора ни задължава да бъдем активни в посока разширяване на възможностите за правене, случване на културни политики, практики, индустрия и прочее“, допълни той.
Съветникът на министъра на културата Венцислав Велев уточни, че Стратегията за развитие на културата е за дейците на културата и за всички хора. Той изтъкна, че проектът на Стратегия за културата си поставя за цел да посочи пътищата за развитието и за отстояване на националната културна идентичност. По думите му стратегията за развитие на културата извежда принципите на децентрализация на управление и финансиране на културата. Той посочи, че самата стратегия е изградена на принципите на всеобхватност, експертност, прозрачност, с широко гражданско участие и на принципът на публичното партньорство.
Пред журналисти проф. Николай Овчаров, който присъства на дискусията, посочи, че е важно Стратегията за развитие на културата 2019-2029 г. да се прилага. Според него много важен момент е икономинизирането на културното наследство, т.е. включването в сферата на културно-историческия туризъм. „Имаме вече добрите примери, освен стария "Царевец", който ни е още преди 1989 г., в които виждаме как може да се развива културно-историческия туризъм на базата на културното наследство. Естествено обаче в това отношение трябва непрекъснато да се работи, да се създава необходимата инфраструктура. В това отношение Министерство на културата има огромно значение“, каза проф. Овчаров. Той обърна внимание, че културното наследство трябва да се развива чрез европейските проекти.
Деница КИТАНОВА