Варна. За да се решат проблемите с достъпа на хората от малките населени места до лекарства, трябва да се въведе Аптечна карта. Такава идея е предложена преди време от Българския фармацевтичен съюз, но така и не се е реализирала. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна председателят на Регионалната колегия на Българския фармацевтичен съюз във Варна Рада Пехливанова. Тя уточни, че предложението е големите вериги да бъдат задължени чрез закон на три аптеки в големите градове да разкриват още една в селата и малките населени места. „Нито една верига няма аптека в малко населено място. Задавал ли си е някой въпросът защо големите вериги не отварят денонощни аптеки и аптеки в малките населени места?“, коментира Рада Пехливанова. Тя допълни, че много от големите вериги си позволяват да работят и с екстемпорални или „зелени“ рецепти. „Във Варна сме имали случаи с пациенти, които са били изпратени да си направят лекарството вкъщи. Някои от големите вериги не си правят труда, защото едно екстемпорално лекарство изисква време за приготвяне, а цената не е висока като на готовите лекарства“, каза още фармацевтът. По думите й, големите вериги често не работят с така наречените „зелени рецепти“, защото те се водят на количествен отчет или се бавят. Според нея правилата трябва да бъдат ясно регламентирани и обосновани законово.
Пехливанова съобщи също, че в първия работен ден на новата седмица аптеки във Варна са имали трудности при работата с новата система за верификация на лекарствените средства. Тя уточни, че много от медикаментите нямат бар кодове, тъй като са от стари партиди.
Във връзка със среща на колегиите на Българския фармацевтичен съюз от страната в Стара Загора в почивните дни, тя заяви, че засега магистър-фармацевтите от малките аптеки във Варна ще спрат със символичните протести. Представителите на бранша са били успокоени, че съюзът ще поеме ангажимент да намери финансови способи за подпомагане на обектите в отдалечени или малки населени места. „Ще се търсят варианти за подпомагане на колегите в тези места, защото разходите са твърде големи“, уточни Рада Пехливанова.
По думите й все още не е ясно защо само аптеките верифицират лекарствата, а общата система няма да е задължителна за складовете за продажба на медикаменти на едро. Пехливанов изрази съмнение, че с новия механизъм ще се ограничи реекспортът на скъпоструващи лекарства. „Все още нещата се изчистват. Така или иначе, ние ще плащаме софтуера и поддръжката му, което също е финансова тежест за малките аптеки. Гратисният период от 6 месеца ще се спази, но трябва да видим как ще заработи системата. Млади колеги не искат да отиват в малките населени места. Не може най-напред да публикуват глобите и след това да се коментират правилата“, каза още Рада Пехливанова във връзка с
въвеждащата се система за верификация на лекарствата.
Диана СТОЕВА