Букурещ. Лаура Кьовеши, бившият специален прокурор в Румъния и един от най-големите фаворити за поста главен прокурор на Европейския съюз, получи забрана да напуска страната, след като държавата започна разследване срещу нея за предполагаема корупция, съобщава македонското радио „Моф“.
45-годишната Кьовеши, която е кандидат на Европейския парламент за новосъздадената Европейска прокуратура, е обвинена в злоупотреба със служебно положение, подкуп и фалшиви показания. Забранено й е да напуска страната или да се появява пред медиите.
„Това е мярка, с която те искат да ме накарат да мълча, да не ни тормозят всички от съдебната система, които си вършим нашата работа“, заяви Кьовеши.
Този ход вероятно ще допринесе за допълнително влошаване на отношенията между ЕС и Румъния, която понастоящем е ротационен председател на Съюза.
Кандидатурата на Кьовеши за водещата позиция в ЕС се оспорва от румънското правителство, ръководено от социалдемократите. Миналата година тя беше премахната от най-високата длъжност в Дирекцията за борба с корупцията в Румъния, където изкара пет години.
През този период Кьовеши помогна в процесите, в които бяха осъдени висши румънски служители, включително лидера на социалдемократите Ливиу Драгня. Въпреки, че беше най-мощният румънски политик, Драгня беше осъден за фалшифициране на избори и корупция.
От Европейската комисия, въпреки че не коментираха продължаващия процес срещу Кьовеши, те призоваха Румъния да не пречи на кандидатурата й за европейски прокурор.

Превод и редакция: Калоян Пенков