Посетител, цитиран от медията, казва, че това е незаменим опит. Първият ден се изкачили до Голямото езеро на 2 218 м надморска височина, където направили малко парти, а втория ден се изкачили до третият по височина връх в Македония – връх Антена, 2.601 м. „Бяхме голяма група, която покори планината с велосипеди. И участниците бяха много доволни“, добавя туристът.
„Пелистер е една от най-красивите планини в света“, споделя друг гост на парка, който добавя, че е напълно неизползван. Според него може да се развие чудесен туризъм, да се наемат хора от Битоля. Но досега нищо не е направено за парка. Има и такива, които казват, че се опитват да идват три-четири пъти, за да карат ски. Част от мненията гласят и че, ако снегът се задържи, може да се идва всеки ден, предава Радио „Фокус“ в рубриката „Балкански туристически часовник“.
Пелистер развива туризъм от години само с един асфалтов път, водещ от подпелистерските села до хотел "Молика", предава още електронното издание на Радио „Свободна Европа“. И добавя, че част от пътя е бил преасфалтиран преди три години, но има нужда от разширяване. Съобщава се, че има места, където превозните средства почти не се разминават. От Националния парк казват, че не разполагат с туристически обекти в планината, нито са отговорни за пътната инфраструктура, но се опитват да помогнат за развитието на туризма.
Цитиран от медията, говорителят на парка Пече Цветановски коментира, че има и други неща, които в бъдеще трябва да се направят, а през последните години не са успели. Например да се направи нов асфалтов разширен път на мястото на съществуващия, а това от своя страна ще привлече повече хора, които ще имат възможност да се насладят на планината. Но според Цветановски това е грижа преди всичко на държавата и общините, към които принадлежи паркът, на Битоля и Ресен”.
Съобщава се, че през 2019 г. паркът ще има нов работен план. Неподправената красота над хотел "Молика" за в бъдеще ще продължи да се усвоява предимно пеш, за да може да се защити тази екологична зона.
„Истината е, че понякога е по-добре да имаш по-добър и по-широк път към определена дестинация, отколкото да си пеша и да бъде по-трудно за движение, за да не се замърсява околната среда. Лесно е да се доведат хора, но е трудно да се съберат отпадъците след това. Ние се стремим след всички дейности в планина, редовно да го премахваме. Но ако искаме Пелистер да бъде хубав и чист, по-малките дестинации трябва да бъдат направени като пътища, достъпни за определено място”, каза Цветановски, цитиран от радиото.