Румен Петков посочи, че ситуацията в този смисъл е тревожна. „Такъв тип атмосфера не може да даде сериозен качествен, социално мотивиран продукт за бъдещето на страната ни“, каза той. Председателят на ПП АБВ добави, че партията е идентифицира два основни проблема в сектора, чиито решения търси. Единият е свързан със системата за финансиране на образованието – парите следват ученика. „Това води до стремеж учениците да бъдат запазени на всяка цена и това влияе на качеството на образованието. Тогава, когато възникват огнища на напрежение, в т.ч., насилие от деца върху деца, точно тази система води до стремеж от ръководствата на училищата на такива проблеми да не се дава публичност“. Като друга мярка Петков посочи необходимостта от въвеждане на часове по вероизповедание в учебните заведения. Той уточни, че не е необходимо това непременно да е само и единствено православно християнство. „Ако тези вероизповедания бъдат по подходящ начин бъдат ангажирани с възпитанието на децата и със създаването на определен тип социална среда, то това би дало друг тип качество на живот и отношения между децата“.
Румен Петков добави, че възпитанието на подрастващите трябва да започва в най-ранна възраст и уточни, че не бива да се пренебрегва факта, че модели на агресия и насилие като възпитателен инструмент, „в реда на нещата“, се задават в семейството. Сред идентифицираните у нас проблеми при децата председателят на АБВ посочи трудовата и сексуална експлоатация, ранната бременност и добави, че в България има определени региони, където подобни ситуации са особено видими – София, Монтана и Шумен. Петков заяви готовност за сътрудничество с УНИЦЕФ по посочените проблеми и каза, че АБВ регулярно провежда срещи по наболелите теми с ключови фактори, като образователното ведомство, Синдиката на българските учители, Светия синод, както и ръководствата на други вероизповедания.
В рамките на срещата зам.-председателят на ПП АБВ Любомира Ганчева постави акцент върху темата за бедността у нас, като посочи, че България е първенец в ЕС с най-голяма разлика между богати и бедни, като 40% от младите хора са в ситуация на риск и социално изключване. Тя добави, че АБВ е единствената партия, която работи активно по този проблем – с конкретни мерки по отношение на данъчната система, по отношение промяната на държавността така, че да гарантира развитието на младите хора, като посочи, че в структурата на АБВ е най-активно работеща младежка организация.
Председателят на АБВ-Младежи Пламена Заячка заяви готовност за включване на младите хора в партията в инициативите на УНИЦЕФ. Тя каза, че организацията работи с младежи и деца много активно, като конкретни инициативи тя посочи обучения за пътна безопасност, за гражданско участие – обяснение на принципите, по които работи демократичната система в България и ЕС, както и изработения от младежите на АБВ Патриотичен календар, който е своеобразен учебник по родолюбие за всяка дата от годината. Пламена Заячка каза също, че АБВ-Младежи работи активно с Министерството на образованието, както и с браншовата организация на учителите. Младите хора в партията имат и конкретни предложения, като обвързване на системата на бизнеса с образователната система, съвместно с образователното ведомство – мерки за стимулиране на отговорно родителство и обвързване на социалната система с образователната. Пламена Заячка каза, че посочените мерки са в контекста на голямата инициатива на АБВ-Младежи – „Оставам в България“. Тя заяви готовност за бъдеща активна работа заедно с УНИЦЕФ и в контекста на дарителството.
В срещата участваха председателят на ПП АБВ Румен Петков, зам.-председателят Любомира Ганчева, членът на ИБ на партията и отговорник по въпросите на международните отношения доц. Георги Кючуков, председателят на АБВ-Младежи Пламена Заячка, съветникът по въпросите за Арабския свят към Алтернатива за българско възраждане Анастас Терзобалиев.