Премиерът Харадинай, няколко министри от неговия кабинет и президентът Хашим Тачи проведоха неформална среща в един от ресторантите в Прищина късно във вторник, обезпокоени от писмо, което трима високопоставени американски служители изпратиха на косовските лидери, в което критикуват Прищина за това, че игнорира на съветите на Вашингтон за отмяна на 100-процентовите мита. Министър-председателят който се обърна към медиите след срещата, каза, че коалиционните партньори и президентът Тачи са обсъдили последните събития в страната.
„По-рано имах среща с посланика на САЩ Филип Коснет, когото смятам за изтъкнат дипломат, и той беше много конкретен с молба Косово да отмени митата и представи писмо, изпратено от американски служители до институционалните лидери на Косово. Имах възможност да обясня на посланика, че наложените такси нямат нищо общо със САЩ или продължаването на диалога със Сърбия. Изморени сме от 20-годишен замразен конфликт и искаме той да бъде разрешен. Искаме всеобхватно споразумение“, каза Харадинай.
„Аз съм за отмяна на митата, но само след като Сърбия признае Косово. Призовавам факторите в САЩ да разберат нашата позиция, защото не можем да се подчиним на Сърбия и да позволим на Белград да ни се подиграва с отмяна на признания, да ни се подиграва, когато не успяваме да влезем в Интерпол заради тяхното лобиране срещу присъединяването им и атаките срещу членове на семействата на служители на Косовските сили за сигурност“, обясни премиерът.
Министър-председателят каза, че разбира правилно всяко послание, идващо от САЩ, като отбеляза, че Вашингтон иска само да стабилизира региона. „Но ние сме в беда, време е да постигнем всеобхватно споразумение за взаимно признаване, включително споразумение за свободна търговия и подкрепям такава сделка. Това, което казах днес, е това, което мога да представя от името на онези, които ме избраха. Митата не трябва да се отменят, докато Сърбия не признае Косово“, подчерта Харадинай. Също така той призова всички политически партии да се обединят и да не позволят отмяна на ставките, докато Сърбия не признае независимостта на Косово.
Превод и редакция: Иван Христов