***
Четиригодишното правителствено сътрудничество бе прекратено по най-добрия начин в неделя сутринта, когато Алексис Ципрас и Панос Каменос официално отбеляза края на досегашната управляваща коалиция. Премиерът обяви, че ще поиска вот на доверие от парламента и с това започнаха сценариите за това кои са шестимата депутати, които ще се присъединят към 145-те народни представители на СИРИЗА, за да бъде достигната нужната бройка от 151 души за оставането на лявата партия на власт, пише проправителственото гръцко издание Efimerida ton Syntakton.
Очаква се парламентарната процедура по вота на доверие да започне във вторник и кулминира с гласуване в сряда вечерта.
Както отбелязва изданието, в правителствения лагер са оптимисти, че ще намерят нужните гласове, докато самият Алксис Ципрас подчерта в реч относно Преспанския договор в неделя, че следващите парламентарни избори в страната ще се състоят през октомври 2019 година и не по-рано.
Предвид отказа на „Нова Демокрация“, „Движение за промяна“, „Съюза на центристите“ и „Златна зора“ да подкрепят правителството, останалите шест гласа ще се очакват от депутатите на АНЕЛ („Независимите гърци“), независимите народни представители и „То Потами“ (Реката).
Шестте плюс едно лица
Вестникът отбелязва, че още от неделя сутринта започнаха спекулациите около депутатите Елена Кунтура, Василис Кокалис, Танасис Папахристопулос, Костас Зурари (от АНЕЛ), Катерина Папакоста, Спирос Данелис и Янис Саридис. Както се знае, дим без огън няма, а и имената на тези народни представители се знаят отдавна.
Що се отнася до четиримата от „Независимите гърци“, изглежда всички те подкрепят правителството на Алексис Ципрас. Танасис Папахристопулос отдавна е изяснил позицията, същото се отнася и за Елена Кунтура. За Василис Кокалис, през последните няколко дни се разбра, че той се е ориентирал към подкрепа на СИРИЗА, а в същото време Костас Зурарис вече открито изрази опозицията си спрямо Преспанския договор, но и нежеланието си да гласува срещу премиера Алексис Ципрас на вота на доверие, посочва Efimerida ton Syntakton.
На пресконференцията си в неделя Панос Каменос съобщи, че той, Колия Царуча и Кацикис ще гласуват против СИРИЗА и Преспанския договор, както и че Кокалис и Кунтура ще бъдат изключени от редиците на АНЕЛ.
Това обаче не се отнася до Папахристопулос и Зурари. Бившият военен министър каза за първият, че той ще се откаже от депутатското си място след ратифицирането на Преспанския договор, докато за втория призна, че е срещу договора за името, но ще подкрепи правителството.
За останалите трима е налична следната информация:
• Катерина Папакоста (независим депутат) се очаква да запази министерството си, да стане част от СИРИЗА и да гласува положително на вота на доверие.
• Спирос Данелис, който е част от партия „То Потами“ е открито в полза на Преспанския договор и е очевидно желанието му да подкрепи правителството на гласуването в сряда.
• Янис Саридис от „Съюза на центристите“ гласува позитивно за бюджета на СИРИЗА за 2019 година, в противоречие с линията на фракцията си. Той, обаче, в неделя се изясни по въпроса и бе категоричен, че няма да подкрепи нито правителството, нито Преспанския договор.
Авторът предупреждава, че този пъзел се отнася само за вота на доверие към правителството, а балансът и личностите за Преспанския договор може да са съвсем различни.
Името на депутата от „Съюза на центристите“ Янис Саридис беше едно от тези, около които се спекулираше дали ще гласува в полза на правителството на премиера Алексис Ципрас на предстоящия вот на доверие през тази седмица след излизането на „Независимите гърци“ (АНЕЛ) от управляващата коалиция. Политикът разкри картите си в интервю пред радио News 24/7 и бе категоричен, че няма да подкрепи СИРИЗА, пише електронното издание на вестник Efimerida ton Syntakton в друга статия, посветена на политическата криза в страната.
„Ще гласувам срещу Преспанския договор и дори няма нужда да разглеждам детайлите. Имам възражения срещу термина „Македония“ и го казвам категорично. Затова няма да подкрепя вота на доверие пред гласуването за Договора. Той не трябва да бъде ратифициран, трябва да отидем на избори“, обясни Саридис. „Има два демократични начина споразумението да не бъде прието: Парламента да не го ратифицира, или да отидем на избори. Затова аз ще присъствам в залата и няма да подкрепя правителството“.
Спекулациите около възможността депутатът от „Съюза на центристите“ да подкрепи Преспанския договор и правителството на Ципрас се появиха, тъй като той гласува за бюджета на СИРИЗА, пренебрегвайки позицията на партията си.
Заместник-министърът на развитието на селските райони и храните Василис Кокалис („Независими гърци“) ще подкрепи правителството на премиера Алексис Ципрас във вота за доверие, който ще бъде гласуван по-късно тази седмица, отбелязва електронното издание на атинския ежедневник To Vima.
Изявлението на заместник-министъра гласи: „Моето присъствие в Китай се дължи на планирана мисия на правителството, включваща представители на три министерства на гръцкото правителство, след покана от китайския министър на земеделието.
Що се отнася до изявленията от председателя на „Независими гърци“ Панос Каменос, на ккогото благодаря за съдействието през всичките тези години, аз трябва да коментирам, че всеки от нас има своя политически курс. От първия ден на общия курс на „Независими гърци“ и СИРИЗА бе ясно разбираемо, че това е чисто кооперативно сътрудничество.
Самата история обаче показа, че това, което ни обедини, се оказа по-силно от всякаква политическа разлика.
По време на този курс… никога не съм преставал да се позовавам за единство и национален консенсус. Чрез вярно следване на тази политическа нагласа, аз служех и служа всеки ден на правителството. Вярвам дълбоко, че това правителство трябва да има историческия шанс да приключи работата си, с поредица от важни реформи и закони, които ще възстановят нормалността в страната и ще предотврати всички дестабилизиращи сценарии. Затова ще дам подкрепата си за правителството", се казва в изявлението на Кокалис, цитирано от изданието.
Народният представител от „Независимите гърци“ Танасис Папахристопулос увери, че ще освободи депутатското си място, но след като гласува в подкрепа на Преспанското споразумение, съобщава електронното издание на водещия гръцки ежедневник Kathimerini.
„…Ще освободя поста си след гласуването за Преспанското споразумение. Никой не ме е молил, това е въпрос на морал, на моето лично усещане за морал“, подчерта Папахристопулос в изявление пред телевизия ANT1, цитирано от изданието.
„Никога не съм поставял партийната линия над благото на страната“, обясни депутатът на „Независими гърци“, като същевременно допълни в отговор на журналистически въпрос дали ще кандидатира като представител на СИРИЗА на следващите парламентарни избори: „Когато освободите (депутатското си място), вие ставате обикновен гражданин. Връщате мястото на партията, която ви го е дала… Един обикновен гражданин има право да прави това, което иска“.
В друга статия Kathimerini подчертава: „След шума от последните дни, който постави под въпрос бъдещето на сегашното правителство и ратификацията на Преспанския договор от Атина, премиерът Алексис Ципрас и коалиционният му партньор Панос Каменос по същество постигнаха съгласие да вървят по път, който е удобен и за двете страни и повече да не се заплашват“.
Като не направи една равносметка от онова, което в неделя бе обявено, но бе предварително договорена сделка, за всички е ясно, че правителството на СИРИЗА ще остане на власт, но с обновен мандат и въпреки критиките за начина, по който това мнозинство е ще се създаде.
Самата СИРИЗА има 145 депутати в гръцкия парламент и може да разчита на подкрепа от страна на Катерина Папакоста, заместник министър по въпросите за сигурността на гражданите, на Спирос Данелис, заместник председател на партия„ „Потами“, както и на четирима депутати от „Независими гърци“. Така гласовете, които си осигуряват за необходимото обикновено мнозинство, са 151 от 300-членен Парламент.
Само Панос Каменос, който е министър на отбраната, и неговият заместник Мария Коля-Царуха ще напуснат постовете си.
Все пак правителството трябва да премине и през вот на доверие, който ще се гласува в сряда или четвъртък в предстоящата седмица. И да продължи с подновен мандат въпреки критиките.
В същото време споразумението, постигнато между гръцкия премиер и напускащия кабинета му негов коалиционен партньор, индиректно, но ясно почти напълно гарантира, че Преспанският договор ще бъде ратифициран.
Зоран Заев призова гръцките законодатели да го одобрят, както стана известно от неговата съботна пресконференция. Най-вероятно на неговия призив да бъде отговорено.
Ципрас е решен да доведе до финал процесът от Преспа. Така той ще покаже на ЕС и на САЩ, че е реалистичен партньор, на когото може да се вярва.
На свой ред и Панос Каменос ще остане лидер на парламентарна група, тъй като според гръцкия закон са нужни 5 души да създадат самостоятелна група. Той ще продължи да се ползва от някои институционални блага. На следващите парламентарни избори той ще си гарантира отново депутатски кресла.
***