Вашингтон. Заместник-министърът на външните работи на Гърция Йоргос Катругалос миналата седмица беше във Вашингтон за разговори с високопоставени представители на администрацията на президента Доналд Тръмп и за встъпителния Стратегически диалог САЩ-Гърция с държавния секретар Майк Помпео. Той отговори на серия въпроси от вестник The Washington Times за двустранните отношения, имиграцията, Европейския съюз и Русия след двудневните разговори.

WT: Какво послание донесехте за администрацията на Тръмп? Защо почувствахте нужда от стартиране на двустранен стратегически диалог между дългогодишни съюзници и партньори от НАТО? Защо казвате, че двустранните отношения между САЩ и Гърция са в най-добрия си момент?

Й.К.: Това е наистина върхът на нашите двустранни отношения. Вярно е, че Гърция и Съединените щати винаги са били от една и съща страна, от времето, когато американските гръкофили дойдоха да се борят с нас в нашата освободителна война през 1821 г. Сегашното преместване на нашите стратегически отношения на нова основа, при равни условия , произтича от привеждането в съответствие на интересите и новите предизвикателства, пред които сме изправени в нашия регион. Опитахме се да отговорим на тези предизвикателства, като станем стабилизиращ фактор на Балканите и Източното Средиземноморие, като насърчим регионалната сигурност и сътрудничество. Съединените щати признаха в тази рамка нашето лидерство и визия и по-специално нашите инициативи за разрешаване на спорове и насърчаване на общите ползи за регионалната икономика и сигурност.

Енергетиката изглежда е била основна тема за дискусия във вашите разговори тук. Споделяте ли притесненията а САЩ относно тръбопроводите „Северен поток 2“ и „Турски поток“? Бяха ли сключени конкретни споразумения по времена престоя ви тук, за да увеличите ролята на Гърция в европейската енергийна сигурност?

Основен компонент на новия икономически модел, който искаме да изградим, е точно нашето сравнително геополитическо предимство да бъдем естествен мост между Европа, Азия и Африка. Въз основа на това, Гърция трябва да се превърне в център на търговията, логистиката и транспорта, но и енергиен център. Следователно, ние подкрепяме диверсификацията на енергийните ресурси въз основа на умножаването на тръбопроводите и центровете за втечнен природен газ, както по икономически причини, така и по причини, свързани с енергийната сигурност. Що се отнася до тръбопроводите „Северен поток 2“ и „Турски поток“, считаме, че те трябва да бъдат третирани по един и същ начин от Европейския съюз, тъй като не е приемливо да съществуват двойни стандарти при оценяването по същество на подобни проекти.

В продължение на много години новините от Гърция бяха доминирани от икономическата криза, преговорите за дълг с Международния валутен фонд и битките за спасяването и мерките за строги икономии. Чувствате ли, че страната е преминала най-трудното в своите икономически и фискални проблеми?

Ясно е, че не само сме отгърнали нова страница, но сега сме в една напълно нова глава от нашата история. Оставянето зад нас на програмите за приспособяване не означава само връщане към икономическата нормалност, но и завръщане на страната ни към пълен демократичен суверенитет. След много години нашата икономика нараства в продължение на шест последователни тримесечия, като през последното отбелязва ръст от 2,2%. Прогнозата за 2019 г. е още по-добра, тъй като оценяваме, че нашата икономика ще нарасне с 2,5%.

Гърция има исторически добри отношения с Русия, а гръцкият министър на отбраната Панос Каменнос неотдавна говори за по-тясно военно и техническо сътрудничество с Москва. Как балансира Атина по-тесните връзки с Вашингтон и руския натиск върху държавите от НАТО и Украйна?

Опитваме се да имаме напълно независима и многостранна външна политика. Ясно е, че нашият политически дом е ЕС, но смятаме да се превърнем в мост между Европа и арабския свят, между Русия и Китай. Можем да играем тази посредническа, конструктивна роля, тъй като никога не сме били колониална сила и имаме диаспори в много страни от региона. Особено по отношение на Русия, ние считаме за едно от най-важните предизвикателства на нашето време това, как да я реинтегрираме в европейската регионална система за сигурност. Ние направихме това със Съветския съюз чрез споразуменията от Хелзинки. Защо не сега?

Гърция е на фронта на имиграционната криза в ЕС. Смятате ли, че получавате достатъчна подкрепа и разбиране от САЩ и ЕС? Според вас нещата ще стават все по-добри или по-лоши през 2019 г.?

През последното десетилетие се сблъскахме със смесица от кризи - икономическа и миграционна. И успяхме да се справим чрез откритостта и зачитането на основните човешки права. В края на краищата, все още си спомняме времето, когато сами бяхме мигранти и бежанци. Подкрепата от нашите съюзници беше съществено условие да се справим с нея. Но трябва да стане ясно, че миграцията е глобален проблем. Тя не може да се разглежда само като проблем на една нация. Особено в ЕС се нуждаем от европейски отговор въз основа на нашите общи ценности, солидарност и споделяне на тежестта. За съжаление, не всички държави-членки реагират по този начин на предизвикателството. Ето защо това ще бъде една от основните дилеми на следващите европейски парламентарни избори. Два лагера се сблъскват един с друг: един, верен на хуманния характер на нашите общества, отдаден на защитата на правата на човека и откритостта, и друг, който обещава крепостна Европа, чрез връщане към едно златно национално минало, което никога не е съществувало.

Бонус въпрос: Някакви прогнози за парламентарните избори в Гърция през 2019 година?

Този е лесен. Ще ги бием. Залозите са добре дошли.

Превод и редакция: Иван Христов