Вашингтон. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обвини Русия и Куба, че са предизвикали политическата криза във Венецуела, като са подкрепили президента на страната Николас Мадуро и заяви, че е предупредил Индия да не помага на правителството в Каракас, закупувайки венецуелски петрол, предава Reuters.
Неговите коментари дойдоха, след като Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на руската банка „Еврофинанс Моснарбанк“ за това, че помага на венецуелската държавна нефтена компания PDVSA да заобиколи финансовите рестрикции, наложени от САЩ.
„Историята е непълна, ако не отбележим централната роля, която изиграха и продължават да играят Куба и Русия в подкопаването на демократичните мечти на венецуелския народ, както и тяхното богатство“, заяви Помпео пред журналистите.
„Москва, както и Хавана, иска да осигури политически чадър за режима на Мадуро, като същевременно натиска страните да отрекат демократичната легитимност на временния президент Гуайдо“, добави първият дипломат на Вашингтон.
По-рано в понеделник Помпео се срещна с министъра на външните работи на Индия Виджай Гокхале в Държавния департамент и сред темите бяха покупките на петрол от правителството на Мадуро.
„Искаме от Индия същото, което и от другите страни: да не осигуряват животоспасяваща икономическа линия за режима на Мадуро“, заяви Помпео, като отказа да разкрие детайли от разговорите.
Индийският пазар е от решаващо значение за икономиката на Венецуела. В исторически план тя е вторият по големина клиент на венецуелския петрол след Съединените щати, които чрез санкциите срещу Мадуро предават контрола над голяма част от приходите на Гуайдо, обяснява „Ройтерс“.

Превод и редакция: Иван Христов