Москва. Двигателите на ракетите "Ангара" РД-191 може да я разуршат при старта, а мерките за тяхното отстраняване невинаги може да се задействат, за това са заявили от производителя на двигателите НПО "Енергомаш", съобщава РИА „Новости“.
"Особеност при ракетите-носители от тежък клас "Ангара-А5" е пакетното разположение при първа и втора степен (четирите блока от първа степен обкръжават блока от втора степен – бел. РИА „Новости“). Вследствие, появява се необходимост от дроселиране (работа при понижено налягане – бел. РИА „Новости“) и по-дълга работа на двигателя в централния блок на режим от 30 процента от номиналната стойност на тягата ", пише в доклада на специалистите от "Енергомаш", който ще бъде огласен по време на Кралските четения по космонавтика в Москва в края на януари. Тезисите му вече са публикувани на сайта на конференцията.
При тяга по малка от 38% в двигателите на ракетите "Ангара" възникват нискочестотни колебания, които могат „да доведат до появата на резонанс, който да разруши конструкцията на ракетата-носител", се съобщава в документа.
За да се отстрани тази особеност в конструкцията на двигателя е въведен специфичен клапан. "установено е, че така се намалява значително амплитудата на колебанията ".
"Ангара" е семейство екологични ракети-носители от различни класове. То включва леки носители "Ангара-1.2", средни - "Ангара-А3", тежки - "Ангара-А5" (модернизирана модификация "А5М" – бел. РИА „Новости“) и ракети с повишена товароподемност "Ангара-А5В".
Засега само един път, в 2014-та година, е била пускана тежка ракета, клас "Ангара-А5". Следващият пуск е бил планиран първоначално за 2016 година, но е отложен за края на 2019-та.

Превод и редакция: Ивелина Ватова



Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"