Москва. Евразийският икономически съюз (ЕАИС) може да налага санкции срещу трети страни като ответна мярка на ограничения спрямо един от членовете на организацията, а в случай на необходимост, санкциите могат да бъдат въведени и превантивно, заяви пред РИА Новости търговският министър на Евразийската икономическа комисия Вероника Никишина.
„В ситуации, когато от такива мерки са засегнати само отделни страни от ЕАИС, негативният ефект се разпространява по-широко. Затова е логично възможната реакция срещу тях да е предмет на обсъждане на площадката на съюза. В случай, че страните от ЕАИС стигнат до решение, че е необходимо да се въведат съвместни мерки именно на ниво ЕАИС, такива мерки ще бъдат въведени“, заяви тя, като отбеляза, че съюзът има необходимият инструментариум.
Никишина отбеляза, че ЕАИС може да наложи санкции първи с цел поддръжка на обществения ред, защита на живота и зравето и гарантиране на отбраната и сигурността. „В този случай меркит могат да бъдат наложени не като ответни, а като превантивни“, поясни министърът.
Ограничителните мерки на ЕАИС могат да се проявят, например, в повишаването на нивото на вносните мита под формата на временно преустановяване на преференциите или приемането на "други мерки в рамките на компетентността на Комисията, които засягат резултатите от външната търговия със съответната държава".
"Трябва да отбележим веднага, че ЕАИС е икономическа, а не политическа организация. На свой ред, ограничителните мерки, които за съжаление днес се случват в световната търговия, често са по-скоро политически мотивирани", добави Никишина.
ЕАИС е международна интеграционна икономическа асоциация, създадена на базата на Митническия съюз и Общото икономическо пространство и функционира от 1 януари 2015 г. Негови членове в момента са Русия, Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан.
Превод и редакция: Иван Христов