"Основната ни задача е не какво да дадем или какво да получим, а да подпишем мирен договор ". Това Песков е обявил в неделната програма "Москва. Кремль. Путин" на телевизионния канал „Русия1". Така ще се сложи край на Втората световна война. Песков е определил Япония като много важен партньор.
Според него едно от най-съществените препятствия в преговорите е подкрепата от японска страна на антируските санкции. В същото време обаче Кремъл отчита и големия скок в развитието на двустранните отношения между Русия и Япония.
Преди това японските медии съобщиха, че по думите на премиера Шиндзо Абе възможно е мирното съглашение с Русия да се подпише, ако Кремъл се съгласи да предаде на Токио островите Хабомаи и Шикотан. Абе е заявил, че Япония претендира за Южните Курили, но той самият възнамерява да предложи на Русия двете страни взаимно да се откажат от компенсации.
След това изказване на Шиндзо Абе в руското външно ведомство са извикали японския посланик Тоехису Кодзуки и са му напомнили, че подобни изявления грубо изкривяват постигнатите между Москва и Токио договорености.
Диалогът между Москва и Токио е помрачен от липсата на мирен договор.
Япония претендира за четирите острова от Южните Курили, като се позовава на двустранния Трактат за търговията и границите от 1855 година. При това Токио настоява връщането им да се превърне в условие за подписване на мирния договор, който двете държави не са сключили след края на Втораната световна война.
През 1956 година СССР и Япония подписват Съвместна декларация, в която Москва се съгласява да разглежда възможността за предаване на два от островите, но след сключване на мирен договор. Така СССР разчита с документа да сложи край на спора, докато Япония вижда в него само част от цялостното разрешаване на проблема. Преговорите, които се водят след това, завършват без успех.
Москва настоява да се отчита фактът, че Южните Курили влизат в състава на СССР след Втората световна война и никой не може да подлага на съмнение руския суверенитет над тях, тъй като той има и съответната международно-правна рамка.
През ноември 2018-та сред срещата Путин-Абе двете страни се обявиха за ускоряване на преговорите по мирния договор и по въпроса с Курилите. Като основа те пиреха Декларацията от 1956 година, което беше оценено като сериозна отстъпка от страна на Токио.
Превод и редакция: Ивелина Ватова