Москва. Световните военни разходи през изминалата година са били 1,8 трилиона долара, което е с 2,6% повече от показателите за 2017 година, се казва в ежегодния доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на света (SIPRI), предава РИА Новости, като отбелязва, че Русия за първи път не попада в петицата на лидерите.
Според данните от изследването, общите разходи са достигнали най-високото си ниво от 1988 година, когато институтът започва да събира информация по този въпрос.
„През 2018 година световните военни разходи са със 76% по-високи, отколкото през 1998 година, когато военните разходи са достигнали най-ниското си ниво след края на Студената война“, се казва в доклада.
Според изчисленията на SIPRI, разходите за отбрана, като цяло, са били 2,1% от световния брутен вътрешен продукт (БВП), което е еквивалентно на по 239 долара на човек.

Русия губи мястото си в петицата на лидерите

Военните разходи на Русия през 2018 година, според данните на SIPRI, са били 61,4 милиарда долара, което е с 3,5% по-малко, отколкото през предходната година. По този начин, Русия падна на 6 място в рейтинга.
В петицата са – САЩ, Китай, Саудитска Арабия, Индия и Франция, на които се падат 60% от световните разходи.
За първи път от 2010 година показателят на САЩ се е увеличил с 4,6% и съставя 649 милиарда долара.
„Военните разходи на САЩ през 2018 година горе-долу съответстват на сумата на военните разходи на осемте страни, които са след САЩ в рейтинга на SIPRI”, се уточнява в доклада.
По думите на директора на Програмата за въоръжение и военни разходи на SIPRI Од Флеран, това е обусловено от „реализацията от 2017 година на нови програми за покупка на оръжия при администрацията на Тръмп“.
Делът на Китай в световните военни разходи е 14%.
При това с най-висок процентен растеж от 15-те страни с най-високи показатели е Турция (24%).
В доклада се отбелязва, че увеличение на военните разходи се наблюдава през 2018 година и в страните от Централна и Източна Европа.
„Разходите на Полша са се увеличили с 8,9% през 2018 година – до 11,6 милиарда долара, докато разходите на Украйна са нараснали с 21% - до 4,8 милиарда долара. Разходите на България, Латвия, Литва и Румъния също са нараснали (с 18-24%) през 2018 година“, се отбелязва в документа.
По думите на научния сътрудник към Програмата за въоръжение и военни разходи на SIPRI Питер Веземан, това „до голяма степен е свързано с увеличаващите се представи за заплаха от страна на Русия“.
SIPRI е основан през 1966 година и е смятан за „независим аналитичен център, занимаващ се с изследване на конфликти, въоръжения, контрол над въоръжението и разоръжаването.

Превод и редакция: Иван Христов


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"