Дамаск. Чуждестранни журналисти заснеха „постановка със смъртта на сирийско семейство поради предполагаема употреба на химически оръжия от правителствени войски“, заяви ръководителят на Руския център за помирение на враждуващите страни в Сирия Виктор Купчишин.
Той поясни, че снимките са извършени в района на с. Морек, провинция Хама.
Както Купчишин изясни, бунтовниците продължават да се опитват да дестабилизират ситуацията в зоната за деескалация в Идлиб.
Той призова командирите на бандитските групи да насърчават мирното уреждане на ситуацията в районите под техен контрол.
Това не е първият път, когато се появява информация за сценични снимки на чуждестранни журналисти в Сирия.
Така през февруари продуцентът на ВВС Рима Далати, заяви, че снимките в болницата след съобщенията за химическа атака в сирийския град Дума са били „инсценирани“.
Журналистът е убеден, че самата атака се е случила, но Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) трябва да потвърди или отхвърли употребата на хлор.
В същото време официалният представител на ВВС призова думите на Далати да се разглеждат като негово лично мнение.

Превод и редакция: Юлиян Марков