„Руските разузнавачи, действащи на територията на Словакия, главно под прикритието на дипломати, се опитваха да набират агенти от централната власт, агенциите за сигурност, както и в областта на отбраната и енергетиката", се казва в доклада.
Голямата активност се осъществява на територията на републиката и от разузнавателните служби на Китай, пише СИС. „В този случай става дума предимно за събиране на материали в областта на информационните и телекомуникационните технологии", поясняват от контраразузнаването.
Значителна част от дейностите на СИС през 2018 г. бяха насочени към ситуацията с нелегалната миграция. „Опитите на граждани от проблемни страни да получат право да останат в републиката чрез злоупотреба с правни средства продължават. Значителна част от тях правят това с цел да се установят в Шенгенското пространство, за да се движат свободно в Европа", се казва в доклада.
По този начин, отбелязва СИС, право да пребивават в страната се стремят да получат главно граждани на Иран, Украйна, Русия, други страни от бившия СССР, както и Египет, Сирия и Турция.
Що се отнася до потенциалната терористична заплаха за гражданите на Словакия, ситуацията остава стабилна, се казва в доклада. „През този период няма никакви данни за риска от терористично нападение върху обекти или граждани на Словакия, или директно в републиката", пише СИС.
Говорителят на президента Дмитрий Песков заяви по-рано, че Русия няма и никога няма да участва в престъпленията в кибернетичното пространство, докато участието на САЩ в кибератаки е официално потвърдено. В допълнение, Руската федерация многократно отхвърля обвинения в намеса в изборите в други страни, включително по време на президентската кампания в САЩ в тези за Европейски парламент, припомня агенцията.
Превод и редакция: Тереза Герова