Москва. Търговско-икономическите връзки между Русия и България се развиват, въпреки санкциите и трудния период в отношенията между Руската федерация и ЕС, заяви премиерът Дмитрий Медведев в интервю за българския вестник „Труд“ в навечерието на посещението си в София.
Според него, през 2018 г. стокообменът възлиза на около 3,5 млрд. долара, т.е. не се е променил много, но в същото време търговският оборот на Руската федерация с целия Европейски съюз се увеличава активно за втора поредна година, съобщава „РИА Новости“.
„Трябва да бъдем по-активни и да търсим заедно възможности за взаимодействие. Правим това. Миналата година, след тригодишна пауза, руско-българската междуправителствена комисия за търговско, икономическо и научно-техническо сътрудничество възобнови работата си”, каза премиерът.
Сред обещаващите области за сътрудничество министър-председателят спомена енергийния, туристическия и транспортния сектор. „Сега много зависи от успеха на такива мащабни енергийни проекти като АЕЦ „Белене“и второто разклонение на газопровода „Турски поток“, обясни той.
Русия, както заяви Медведев, е готова да подкрепи сътрудничеството между малките и средните предприятия на двете страни, отделните региони и градове, както и съвместни проекти в областта на образованието, науката, културата и изкуството.

Превод и редакция: Калоян Пенков