Сутринта на 30 април в Боливарската република и по-точно в нейната столица - Каракас - започна много необичайно. Социалните мрежи и прозападните информационни агенции бяха буквално се „взривиха“ съобщавайки за ново „завземане на властта от антиправителствените сили с помощта на военните“.
Всъщност всичко изглеждаше много по-скромно. Все пак, както всички стъпки, предприети от самопровъзгласилия се президент Хуан Гуайдо за борба с легитимния ръководител на Венецуела, Николас Мадуро. Този път председателят на Народното събрание се появи на зазоряване, заобиколен от малка група хора (около 30 души) в униформа на въоръжените сили на страната на военното летище и щаба на венецуелските военновъздушни сили в центъра на Каракас. Между другото, опозиционерите, които все още се смятат за местен елит, продължават да избягват бедните квартали в града, където позициите на чавистите са силни и се опитват да провеждат всички свои действия в най-богатите региони. Алтамира е точно такава зона, до която се намира базата „Ла Карлота“.
Това, което се случи, беше представено като ново постижение на опозицията в борбата с властите. Един неподготвен зрител може дори да си помисли, че става въпрос за превземане на щаба на военновъздушните сили. Оказа се, че Гуайдо и хората зад него в униформа изобщо не са били на територията на военна база, а отвън, зад нейната ограда. Там, където всеки може да дойде.
В голяма степен тази група беше забележителна. Леополдо Лопес, лидерът и основателят на ултра-радикалната партия "Народна воля", на която е член и самият Гуайдо, може да бъде видян на преден план сред неговите редици. Присъствието на Лопес е изненадващо зараи факта, че в момента с решение на съда той е задържан по обвинение в организиране на масовите протести през 2014 г. През юли 2017 г. затворът бе заменен с домашен арест. И сега Лопес реши да покаже, че решението на съда не важи за него. И той успява да избяга от задържането, както съобщава самата опозиция, с помощта на войниците, с които хората от Лопес и Гуайдо са дошли във въздушната база в Каракас.
Все още не е ясно кои точно са привържениците на Гуайдо, облечени в униформа. В крайна сметка, единиците и войските, в които те служат, не се съобщават. Както и нямаше разяснения от венецуелското министерство на отбраната. Ръководителят на ведомството Владимир Падрино Лопес засега само е заявил, че положението във войските остава под пълен контрол, а висшето ръководство на армията остава лоялно към клетвата и законното правителство.
И все пак, въпреки тези убедителни изявления, ситуацията в армията не може да не тревожи Николас Мадуро. Все пак подкрепата на армията все още позволява на президента на републиката да остане относително твърдо на власт, въпреки нарастващия външен натиск и трудната социално-икономическа ситуация в страната. Опозиционерите отдавна се опитват да пробият единството на военните, но засега всички случаи на дезертьорство са били изолирани и не са довели до централизиран бунт. Но колкото повече подобни случаи Гуайдо оставя зад гърба си, толкова повече съмнения създава в сред венецуелските войници и офицери.
Въпреки претенциозните изявления, възпроизведени от венецуелската опозиция за нова "голяма победа в борбата срещу властите", инцидентът по-скоро напомня на акт над отчаяние от страна на Гуайдо. В края на краищата, на 1 май той сам определи завършването на операцията „Свобода“, която бе започнал. По-голямата част от венецуелците не разбират как тази "операция" се различава от другите, повтаряни със завидно постоянство, призиви на опозицията към хората да ги подкрепят в уличните демонстрации. А последните митинги все повече се превръщат в пълен провал за античавистите - все по-малко и по-малко хора идват. Затова Гуайдо трябваше да „разтърси” своите поддръжници в навечерието на новото шествие.
За едно истинско разтърсване обаче не се иска много - твърдата репресия на това "въстание" от властите. Но компанията на бунтовниците се оказа толкова непредставителна, че нямаше сериозни сблъсъци със служителите на правоохранителните органи .
Очевидно, осъзнавайки, че това, което се случва, е нова провокация, властите не арестуват Леополдо Лопес, който е нарушил условията за домашен арест. В крайна сметка, сега всяка атака срещу опозиционери, дори и най-законните, може да помогне на античавистите да изкарат хората по улиците. Но този коз, без съмнение, ще се пази в ръкава и ще бъде изваден, когато ситуацията в страната се върне към нормалното. Именно тогава Лопес и ще бъде арестуван и то в домашен арест.
Междувременно Венецуела замръзна в очакване на утрешните демонстрации. Опозиционерите ще се опитат да завършат своята „Операция Свобода”, а чавистите отново ще заявят своето единство и готовност да защитават родината си пред продължаващата заплаха от въстание. Едно е ясно да се говори за нормализиране на ситуацията в страната и национално помирение засега не е време.
Превод и редакция: Юлиян Марков