Увеличаването на американските мита върху китайските стоки, които по света се възприемат като победа над Поднебесната империя в търговската война - както каза Тръмп по този повод, "отлично за Съединените щати, а не за Китай", ще доведе до глобална анархия. Това заяви в интервю за вестник Le Parisien френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан.
Изводите, направени от външния министър на Франция, са изненадващо сходни с тези, които Сергей Лавров многократно е изразявал. „Главните принципи и основи на международния живот понастоящем се разбиват, не се спазват институциите, договорите, по-ранните обещания и граници“, твърди Дриан. Според него "някои се застъпват, че отношенията между държавите вече не трябва да се основават на сътрудничество, а на конфронтация на силата". В същото време френският министър, като виновник в сегашното състояние на нещата, посочва американския президент, но споменава за равновесие Русия и Китай, като други причини.
Но европейските трогват Белия дом, където те разглеждат икономическия диалог с Китай само като двустранен въпрос, който няма нищо общо със Стария свят. Тръмп вече обяви предстоящото увеличение на митата върху вноса на китайски стоки в САЩ в размер на 300 милиарда долара. Още 200 милиарда мита на стоки от Китай са наложени от 10 май. Белият дом обясни своите решения с ниската ефективност на преговорите с Пекин, който отказа да се срещне с Вашингтон. Това потвърди вицепремиерът на Държавния съвет на Китайската народна република Лиу Хе: "Всяка страна има важни фундаментални въпроси, ние по никакъв начин не можем да правим отстъпки по тези въпроси". Тръмп обясни нежеланието си да изчака постигането на търговската сделка с Пекин в предизборен стил: той казват, че Китай умишлено забавя преговорите в очакване на кандидат от Демократическата партия да спечели през 2020 година. Но настоящият президент на Съединените щати не позволи на китайците да "продължат да ограбват Съединените щати с 500 милиарда на година". Така, според Тръмп, Китай трябва да побърза с търговска сделка преди изборите в Америка - в противен случай, след следващата победа на сегашния собственик на Белия дом, в която той никога не се съмнява, условията, при които американците ще бъдат готови да преговарят с Китай, ще станат по-строги.
В Китай, представеният ултиматум се третира сдържано, дори иронично. "Вие не можете безкрайно да проявявате гняв", заяви вицепремиерът Лиу, като посъветва Тръмп в интервю за Централна телевизия. Впрочем, призовавайки за предпазливост Вашингтон Китай имаше предвид не само търговски въпроси. Както подчерта Лиу, Китай и Съединените щати "имат много общи интереси, ние сме изправени пред много общи противници и за да решим всички тези проблеми, е необходимо сътрудничеството между двете страни."
Намекът е ясен: взаимодействието между САЩ и Китай не е ограничено до търговията, а отказът на Белия дом да вземе предвид този аспект изглежда недалновиден. За това в интервю за CBS News говори и американският бивш министър на отбраната и бивш шеф на ЦРУ Робърт Гейтс. Той обвини администрацията на Тръмп, че няма стратегия, как да изгради отношения с Пекин, особено в дългосрочен план. „Вашингтон е толкова погълнат в настоящия момент, че е много трудно да накараме важни хора да погледнат напред във времето и да си помислят:„ Какво искаме да имаме след пет години с една или друга страна или по отношение на някои от нашите задачи “, размишлява над сегашната ситуация Гейтс.
Превод и редакция: Юлиян Марков