Скопие. Телевизионният дебат между кандидат-президентите по македонската телевизия МТМ обхвана широк кръг от въпроси., информира македонската редакция на Ради Свободна Европа“.
От прехода и протестите срещу университета Тетово през 90-те години, през режима на "Семейството" и заграбената държава към Договора от Преспа, споразумението с България за добросъседски отношения и евроатлантическите стремежи на страната бяха част от политическите противоречия на тримата кандидати за президент във втория телевизионен дебат. Кандидатът за президент, подкрепен от правителствената коалиция Стево Пендаровски, поиска позицията на подкрепената от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска Давкова за това как ще води страната по пътя към ЕС и НАТО, ако се противопоставя на споразуменията с Гърция и България.
Интересно е, че от дебата в дебата не можем да получим позиция от Силяновска, как ще влезете в ЕС, ако сте против споразуменията с България и Гърция. Ако имате ясно изразено негативно отношение, тогава говорите само празна политическа реторика, каза Пендаровски.
Силяновска посочи, че ще спазва тези споразумения.
„Тъжно е, когато се прави разлика между Гордана като учен и Гордана като политик. Като учен ще критикувам недостатъците, но като президент ще спазвам двете споразумения. Няма да мълча преди нарушаването на международното право и конституционното право, но като президент ще спазвам двете споразумения. Не съм нито царица, нито кралица, за да отменям договорите, ще уважавам договора до момента, в който се стигне до неговата промяна, отговори Силяновска.
При разискванията кандидатите отговориха на въпроса за реформите в структурите за сигурност, при които кандидатът, подкрепен от Беса и Алианса на албанците Блерим Река зааяви на Пендаровски, че законопроектът за сигурността дава твърде много власт на премиера Зоран Заев, последвано от контра-реплика.
"Законът все още е в процес на изработване, работните групи все още работят и това, което видяхте, е стара версия, но въпреки това аз публично казвам, че аз лично ще бъда против такава формулировка, в която правомощията ще бъдат поставени под шапката само на министър-председателя и да се получи концентрация на власт. Ние не се нуждаем от много овластен премиер, за да му даваме шанс да стане такъв нормативно ”, отговори Пендаровски.
В допълнение Река изрази съмнение, че през юни страната ще получи положителен доклад на ЕК и ще започне преговори с ЕС.

Превод и редакция: Юлиян Марков