„Ако няма държавна помощ, вероятността партиите да бъдат зависими от външните си спонсори е по-голяма. Не сме изчислявали кой е оптимумът. Може би тези 11 лева са повече“, отбеляза Христов. По думите му не толкова размерът на субсидията е повече, с средствата, които получават големите партии на базата на големите гласове. „Въпросът е да има някаква горна граница, да се определи колко горе-долу е необходимо за издръжката на една партия.
Нека икономистите да седнат да смятат и да кажат“, каза Христов.
„В европейски държави има горни тавани - малките партии получават 50-60% от субсидиите, другите около 30-40%, за да има равнопоставеност. Разбира се големите партии имат и по-големи нужди, защото имат повече офиси и мероприятия, но има и там какво да се направи“, отбеляза той.
Христов коментира и предложението за намаляването на ДДС за хляба, лекарствата и книгите. „Аз и СДС сме категорично против диференцираните ставки“, заяви той. Лидерът на СДС посочи, че в ЕС тече дебат за премахването на диференцираните ставки или за тяхното премахване. „Диференцираните ставки изкривяват пазарните отношения, водят до злоупотреби. Те не водят до понижаване на цената на продуктите ,за които се въвеждат. Гарантирам, че ако бъде въведено диференцирано ДДС на продуктите, за които се говори, цената им няма да падне“.