„Определението на СДС към този бюджет е, че той е щедър, предизборен, неефективен - с една дума бихме го определили като ляв в разходната част. Догодина управляващите ще похарчат 5,8 млрд. лв. повече, отколкото похарчихме тази година, но виждаме, че тези средства се наливат в нереформирани сектори, каквито са „Образование“, „Сигурност“, „Здравеопазване“ и др“, заяви Христов. Той посочи, че всяка година средствата за здравеопазване се увеличават с 400-500 млн. лв., но нито пациентите, нито лекарите, нито медицинските сестри са по-доволни. „Това означава, че не бива да наливаме пари в бъдеще в нереформирани сектори, защото харченето на средства в никакъв случай не означава по-качествена или ефективна услуга“, коментира той.
СДС пита защо след като тези няколко години бяха добри за икономическия растеж в света, Европа и България, ние залагаме отново за следващата година 0, % дефицит или около 650 млн. лв. Кога ако не сега - когато икономиката работи, ние трябваше да натрупаме резерв, който ще бъде необходим при влошаване на икономическата обстановка, каза още Румен Христов.
По думите му заложеният растеж от 3,7% е неамбициозен особено за държава като България, която тръгва от ниска база. Той отбеляза, че СДС търси съгласие с останалите политически сили за удвояване на БВП през следващите 10 години и посочи, че това не може да стане с такъв със икономически растеж.
„Ако СДС участва в следващото управление, ще направи всичко възможно и ще работи за удвояване на доходите в мандата, в който участва в парламента, което означава от 1100 лв. към настоящия момент средната работна заплата да достигне 2200 лв“, каза председателят на СДС.
Христов каза, че независимо от големите харчове в бюджета минималната пенсия от 1 юли догодина става 219 лв. и попита какво е станало с обещанието на Обединени патриоти, че размерът ѝ ще стане 300 лв.