Земетресение с магнитуд 7.0 удари близо до столицата на Аляска Анкъридж. Местното време на събитието е около 8 и ½ тази сутрин. Дълбочината на огнището е 41 километра (км), а епицентърът – на около 15 км северно от Анкъридж, в Южна Аляска. Населението по крайбрежието на океана е предупредено за евентуална опасност от цунами; тревогата е вдигната час и половина след труса. Тук и по-надолу оценките за параметрите на земетресенията са според сеизмологичния център на Американските геоложки проучвания. Шест минути след основния трус се реализира земетресение с магнитуд 5.7 и епицентър на територията на Анкъридж; дълбочината на сеизмичния източник е отново близо 40 км. След още шест минути започва серия от събития с магнитуди 4.0 – 4.5, уплътнени в двуминутен интервал. Така и продължават - през 2-3 минути - провокираните по-слаби земетресения, докато за половин час се стига до земетръсна проява с магнитуд 5.1. Още 7 афтершока с магнитуди над 3.2 са регистрирани в следващите час и половина. Активираното пространство е между дълбочини 30 и 45 км.
В сайта на Американската геоложка служба може да се добие, макар и бегла (все още постъпилите сведения са оскъдни), представа за интензивността на сътресенията от основното земетресение. Единични сведения на очевидци от Анкъридж свидетелстват за интензивност на въздействие там между V и VIII степен по 12-степенната скала. Медиите съобщават за силно повредени мостове и пътища, както и за пукнатини в сгради; токоподаването е прекъснато в голяма част от територията на града. Във Васила, град в подножието на планините Талкетна на около 30 км в североизточна посока от епицентъра, показанията са за интензивност от V до VII степен. Интензивност от VI степен се докладва и от по-отдалечени места в планинския район. От населените места в Кенайския полуостров, разположен на юг-югозапад от епицентъра, силата на сътресение достига V и VI степен. Далеч на север се намира Феърбанкс (на около 400 км)- оттам са получени сведения за максимално IV-степенни въздействия. Обявената област на усещане не надминава 500 км – малкият й радиус е обясним с природната обстановка.
Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)