Нумеа. В югозападната акватория на Тихи океан, в района на Нова Каледония, днес следобед в 15:18 местно време е регистрирано мощно земетресение с магнитуд 7.5 (Американска геоложка служба) или 7.6 (Евро-Средиземноморски сеизмологичен център), както вече съобщиха българските медии. Три-четири минути по-рано на същото място е регистрирано земетресение с магнитуд 6.0, съобщава Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
Вторичните трусове с магнитуд 5 и по-голям засега наброяват 22. Максимални по сила са три афтершока – два с магнитуд 5.9 на 10-12 минути след основния трус и един с магнитуд 6.6, станал в 17:43 локано време. Регистрирано е голямо множество от по-слаби афтершокове. Облакът от епицентри на земетресенията – основния трус, форшока и вторичните трусове – обхваща една област с размери 160 на 100 км с изтегленост в посока северозапад-югоизток.
Основното земетресение е усетено в столицата Нумеа – разстояние от епицентъра около 300 км в западна посока, от III [4 сведения] и II степен [8 сведения] или по-общо от III степен в Южна Нова Каледония и от II степен в северните части на основния остров на Нова Каледония. От порт Вила (Вануату, на около 280 км на север от епицентъра) единствено свидетелство съответства на съвсем слабо въздействие от II степен. Едва усетено е земетресението дори в Брисбън, в близост на източния австралийски бряг. При такова влияние на максималния трус върху засегнатата територия, щети от изпитаните сътресения не могат да се очакват, още повече че активизацията е на малка дълбочина (10 км). Цунамните вълни също не следва да са нанесли съществени щети. Максималната височина на наблюдаваната цунамна вълна е както следва (известие на Тихоокеанския център за предупреждение от цунами): около 30 сантиметра във Вануату и на остров Марѐ (провинция Лоайоте́), 45 см при делтата на река Оаней (източно крайбрежие на главния остров на Нова Каледония – има вероятност мините да са пострадали), 72 см на западния бряг на остров Тана, Вануату (северно от епицентъра) и само 3 см на около 1000 км, в района на Сува, столицата на Фиджи.
Районът на днешната активизация е силно изявен като сеизмогенен, благодарение на голямата годишна скорост (около 8 сантиметра/год) на придвижване на Австралийската плоча към изток-североизток в посока към Тихоокеанската тектонска мегаплоча. Най-силно земетресение през XX век е недълбоко (25 км) земетресение от 1920 година с магнитуд 8.1. Епицентърът му се локализира на 220 км в север-северозападна посока от местоположението на основния трус от днес, сряда 5 декември.