Джакарта. Вчера в 19:40 местно време (14:40 българско време) край един от островите на Индонезия стана силно земетресение с магнитуд 6.8. Епицентърът на земетресението е в акваторията на морето Банда - залив Толо; това е източно от индонезийския остров Сулауеси, един от четирите по-големи Сунда-острови. Дълбочината на източника е неголяма по оценките в Европейския център и Американската геоложка служба – между 10 и 20 километра под морското ниво. Индонезийската агенция определя първоначално дълбочина от 43 км, а по-късно 10 км. Активираният район се намира в западната, тектонски най-комплицирана, част на граница на взаимодействие на Австралийската и Тихоокеанската плоча. Тази граница се простира на дължина от 4000 километра по паралела – от падината Сунда на запад до Соломонови острови на изток. Индонезийската геофизична агенция предупреди населението на острова за вероятност от последващо цунами “Ясно е, че земетресението е с потенциал за цунами” и посъветва гражданите колкото е възможно по-бързо да напуснат крайбрежието и да заемат по-високи места. След около 40 минути предупреждението беше отменено, тъй като изчислителната височина на вълнáта бе под половин метър. На 28 септември миналата година земетресение с магнитуд 7.5 предизвика цунами, от което при вдигната вече тревога загинаха повече от 4300 души в град Палу. Затова и в селищата на острова голяма част от населението побягва панически извън домовете.
Земетресението от петък – вчера – е силно усетено в минния район за добив на никел. Твърди се, че дейностите в топилната пещ и в завода за регазифициране на втечнен природен газ се изпълняват нормално. Сведение от Манадо, административен център на провинция Северен Сулауеси, гласи за сътресението “силно и продължително”; това предполага интензивност до около IV-V степен при неизяснени обстоятелства (етажност на сграда, пол и отговорности на очевидеца и т.н.) на 450 км север-североизточно от епицентъра на силното земетресение. Националната организация за борба с бедствията съобщава за повреди на здания и инфраструктура, но материалните щети от земетръсното събитие преди шест месеца не са отстранени. Вероятно затова медиите не информират за пострадали стари и неподдържани сгради. Азиатският Координационен Център за Хуманитарна Помощ при Бедствия представя следните предварителни данни за разпределение интензивността на въздействията по засегнатата територия: V степен в Бунку (16 хиляди жители) – юг-югозападно от епицентъра на източния бряг на Централен Сулауеси и IV степен в Салакан (12 хил. ж.) – на съседно островче североизточно от епицентъра, Лювук (73 хил.ж.) и Ампана (18 хил.ж.) – североизточен Сулауеси, и Малили (46 хил.ж.) в Централен Сулауеси.
Около 40 труса с магнитуд над 4 при максимално силен 5.1 (32 минути след силното земетресение) са регистрирани и обявени досега в сайта на Европейския център. Афтершоковете не са в състояние да увеличат повреди, получени при основното земетресение.

Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)