София/Тирана. Днес сутринта, в 10:58 локално време, на територията на Албания – община Круя – сеизмични станции и население са регистрирали слабо земетресение. Епицентърът на земетресението е на 30 километра (км) северозападно от Тирана. Това съобщи за ИА "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
Според Европейския сеизмологичен център магнитудът му е 3.8. Албанският институт за земни науки обявява в каталога си, че напоследък се проявява сеизмичен активитет в огнищния район. В продължение на 35 чáса са регистрирани трусове последователно с магнитуди 2.8, 3.1, 2.6. Последният от тях предхожда коментираното земетресение със 135 минути. Институтът в Белград регистрира след земетресението с магнитуд 3.8 два слаби труса, усетени с интензивност от трета степен. Тези трусове не са обявени в каталога на Европейския център, нито в албанския сайт. Също от сайта на Белград узнаваме, че само от началото на април т.г. в активирания район са регистрирани 19 земетресения с магнитуд над 1.5, като четири от тях – преди днешните – са усетени с максимална интензивност между III и IV степен (без повреди). Всички те са с източник на дълбочина в горната част на земната кора – до 10-15 км. На днешното земетресение с магнитуд 3.8 е приписана интензивност в епицентъра от V степен, която много рядко причинява леки повреди.
На 4 юли 2018 в акваторията на Адриатическо море магнитуд 4.9 сложи началото на сеизмична активност в района. През месец юли Европейският център обяви там 39 земетресения с магнитуд над 2.5. Голяма част от тях – усетени. На 11 август епицентралният “облак” се разпростря на около 40 км в източна посока, манифестирайки продължение на активността със събитие с магнитуд 5.1. В продължение на 10 дни активността беше пренесена към сушата на Албания. Оттогава до края на месец февруари т.г. трусове бележеха активност ту в западния, ту в източния край на облака. През март активна е само западната част (епицентри в акваторията на Адриатическо море) – епицентри на земетресения с магнитуди от 3.0 до 3.7 са израз на тази активност. През този април трусове бележат централната част на активираната територия. Сеизмичните източници са преобладаващо на дълбочини по-малки от 10 км под земната повърхност, поради което повечето от тях се усещат от хората. Рядко достигат 20-я километър – това се случва само при земетресения в континенталната източна част. Свидетели сме на 10-месечна земетръсна активност, епицентрите на която обхващат 70-80 км в направление запад-изток и до 70 км север-юг.