София. Земетресението от 16 юни новозеландско време (15 юни универсално време) с магнитуд 7.2, станало в района на островите Кермадек, е последвано от седем силни земетресения с магнитуд 5.5 и по-голям. Само днес, сряда, активираното пространство е произвело 7 труса в магнитуден диапазон 5.0-6.5 според Европейския и Американския сеизмологични центрове. Впрочем, земетресението в 20:01 локално време (тази сутрин в 10:01 у нас) с магнитуд 6.5 е засега най-силният вторичен трус. Три от земетресенията са между 11 и 12 ч местно време, а други три – по едно събитие на час в ранната утрин. Днешният ден е подчертано сеизмично продуктивен, пише Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
Продължаващата сеизмична активност би могла да се сравни с предходни подобни прояви в същия регион. Единствена подходяща серия от земетресения в каталога на Европейския център е тази от юни 2014 година. Реализирана е на около 100 км в север-североизточна посока от настоящата активност. Серията тогава е с максимален магнитуд 6.8 и е твърде кратковременна; активирани са дълбочините до 30 км под океанската повърхност. Силните земетресения в съвкупността – тези с магнитуд 5.5 и по-голям – приключват за около 50 чáса; две от събитията са с магнитуди 6.3 и 6.5 и се реализират за по-малко от 50 минути (47 мин).
Земетръсната серия, чието начало е на 16 юни т.г. с магнитуд 7.2, продължава вече четвърто денонощие. Трусовете с магнитуд 5.5 и по-голям сега се зараждат в почти същия дълбочинен интервал- до 35 км. Епицентрите им са в район с размери 130 на 85 км с издълженост по протежение на зоната Тонга-Кермадек. Това е зона на субдукция, която се простира на приблизително 2500 км в север-североизточна посока от големия Северен остров на Нова Зеландия през островите Кермадек и Тонга до района на Самоа. В сега активирания район Тихоокеанската плоча се придвижва на запад спрямо Австралийската със скорост 6 сантиметра в година, потъвайки под Австралийската. Тези обстоятелства предопределят високо ниво на сеизмична активност в района. През последните 50 години над 150 земетресения с магнитуд 6 и по-голям са регистрирани на разстояния до 250 км от земетресението с магнитуд 7.2, станало на 15 юни. Най-силното между тях е с магнитуд 7.6 сутринта на 7 юли 2011 с епицентър около 230 км североизточно. Смята се, че този трус образува дублет със земетресение с магнитуд 7.4, станало на по-голяма дълбочина през октомври същата година. Както и сега, през 2011 г няма причинени щети и човешки загуби.