Москва. Отделянето на структурите на Филарет (Денисенко) от украинската „нова църква“ говори за „умножаване на разкола“ в Украйна и за провала на опитите на Константинополската патриаршия да ръководи еднолично световното православие, счита ръководителят на отдела по връзки с медиите на Московската патриаршия Владимир Легойда, предава РИА Новости.
По този начин той коментира проведения по-рано „поместен събор“ на т.нар. Киевска патриаршия, оглавявана от Филарет. Това събрание отмени ликвидацията на „Киевската патриаршия“, обяви за недействителни решенията на „обединителния събор“, който в края на 2018 година учреди „новата църква“ и подложи на критика издадения от Фенер „томос за автокефалия“, който бил поставил „новата църква“ в Украйна в зависимост от Истанбул.
Легойда написа, че „разединилата се половин година след своето основава нова „църква“ най-добре демонстрира дълбочината на провала на опитите за еднолично ръководство на сложния организъм, наричан Световно православие и изначалната погрешност на избрания от Фенер път за „изцеряване“ на разкола“.
„Резултат от движението по този път стана само умножаването на разкола“, заключи представителят на РПЦ.
По-рано заместник-ръководителят на външните църковни връзки на Московската патриаршия Николай Балашов отбеляза, че „няма нищо учудващо в това, че зданието, построено не на основата на свещените канони на църквата, а в полза на сезонни политически интереси, започва бързо да се руши след поредните избори“.
„Но само в това да бяха замесени единствено политици и разколници! Най-голяма ни тъга е за Константинополската патриаршия, с която толкова много е свързано в нашата история, а и в нашия неотдавнашен живот, поне за някои от нас. Как можаха носителите на вековен опит и предания да бъдат прелъстени толкова евтино. Кога отново ще изгрее слънцето над Цариград? Не намирам отговори на тези въпроси. Боли“, написа Балашов във „Фейсбук“.
На свой ред историкът-визнтинист Аркадий Малер обърна внимание на това, че в заключителния документ на „поместния събор“ специално се отбелязва, че киевските „манастири Михайловски Златовърхий, Теодосиевски, Видубецки, Михайловски, както и Николаевски Богословски, както и всички енории на Киев, принадлежат на Киевската патриаршия“.
„По този начин „томосът“ на Фенер сега засяга само разпуснатата УАПЦ (Украинска автокефална православна църква), а неговото единствено нагледно постижение остава само преподчиняването на многострадалната Андреевска църква от УПАЦ на самия Фенер“, заключи експертът във „Фейсбук“.

Превод и редакция: Иван Христов