Добрич. Няма основания за отмяна на грипната епидемия в област Добрич към днешна дата. След обобщаване на данните за цялата 5-та седмица на 2019 г. (от 28 януари до 3 февруари 2019) ще бъде извършена нова оценка на епидемиологичната обстановка. Това съобщиха от пресцентъра на Регионална здравна инспекция (РЗИ) - Добрич.
През последната седмица в град Добрич намалява интензитетът на регистрираната заболеваемост от остри респираторни заболявания (ОРЗ).
За периода 14-20 януари 2019 г. 225 са заболелите от ОРЗ, при заболеваемост 265,99%оо.
За периода 21 - 27 януари 2019 г. в сентинелно наблюдаваните практики за първична медицинска помощ са регистрирани 181 заболели, а заболеваемостта 213,97%оо, за периода 28 - 31 януари 2019 г. - 116 заболели, заболеваемост - 137,13%оо;
Данните са регистрирани чрез Интернет базираната информационна система за сентинелен надзор на грип и ОРЗ в България.
По данни на лечебните заведения продължават прегледите и хоспитализациите на пациенти с ОРЗ, грип и усложнения (основно пневмонии).
С цел недопускане на усложнения на случаите на грип, напомняме на всички лечебни заведения, че е важно своевременното започване на лечение с антивирусни препарати.
РЗИ-Добрич препоръчва на хората: ограничаване на социалните контакти и избягването на събирането на много хора в затворени пространства; болните с висока температура и други признаци на грип да не провеждат самолечение; при наличие на симптоми на грип да посещават личните си лекари и да не ходят болни на работа.