София. С ритуала „миене на ръце“ Първа САГБАЛ „Света София“ отбеляза Деня на родилната помощ. На този ден отдаваме почит на своите баби акушерки, които някога са били единствената родилна помощ. Помагали са не само в мига на самото раждане, но и преди, и след него. Лекарите-акушери отбелязват празника на 21 януари по стар стил, а по църковния календар се води на 8 януари. По традиция рано сутринта на Бабинден жените, които имат деца на възраст от 1 до 3 години, наливат вода от чешмата, слагат в нея босилек или здравец, приготвят сапун и нова кърпа. Отиват в дома на бабата акушерка за обредно поливане и миене на ръцете. Бабата връзва на детето мартеничка от бял и червен конец и паричка. Дарява детето с чорапки и ризка.
По случай празника в ПСАГБАЛ „Света София“ ритуалът „миене на ръце“ беше възпроизведен. Участие в събитието взеха кметът на София Йорданка Фандъкова, Дончо Барбалов - заместник-кмет по направление „Финанси и стопанска дейност” и вр. и.д заместник-кмет по направление „Столично общинско здравеопазване“, както и д-р Веселин Милев - председател на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика към Столичен общински съвет.
Пред журналисти кметът на София Йорданка Фандъкова изтъкна, че двете общински АГ болници - „Св. София“ и „Шейново“ са едни от най-добрите в страната. „За миналата година 4758 бебета са се родили в двете общински АГ болници“, заяви тя и уточни, че родените деца само от началото на годината в болница „Света София“ са над 140. „Това се дължи на многото усилия на хората, които работят. Затова предложих в общинската програма за медицински сестри, която създадохме миналата година, да включим и подготвящите се акушерки, за да получават стипендии и да се ангажират след това да работят в общинските АГ болници“, съобщи столичният кмет. По думите ѝ общинската ин витро програма също има положителен резултат с 9 новородени бебета - 5 момченца и 4 момиченца. Изпълнителният директор на ПСАГБАЛ „Света София“ д-р Гергана Коларова обяви, че е изключително благодарна на Столична община за инвестициите, които получава здравното заведение. Тя поздрави всички акушер-гинеколози в България по повод празника и им пожела здраве и търпение, с което да посрещат пациентите си. „Всички сме били майки и знаем какви сме били като бременни. Грижата за детето в този момент е най-важната. Нека да бъдем по-добри, по-успешни и здрави, за да продължаваме напред“, коментира д-р Коларова.
Датата се отбелязва тържествено в акушеро-гинекологичните отделения на болници и клиники в цялата страна.
Даяна ДЮЛГЕРОВА