Санкт Петербург. На многострадалната земя на Либия, която не знае покой, откакто бе свален Муамар Кадафи през 2011 година, с нова сила се разгаря огъня на гражданската война. Въпреки че през всички тези години сблъсъците между различните въоръжени групировки на територията на страната не са спирали, сегашният поход към Триполи е най-големият конфликт между двете най-важни политически групировки, контролиращи Либия, пише вестник „Санкт-Петербургские ведомости“ в материал, представен без редакторска намеса.
До скоро в страната цареше двувластие. Голяма част от Източна Либия и ключовите петролни находища бяха под контрола на т.нар. Либийска национална армия (ЛНА) под ръководството на фелдмаршал Халиф Хафтар. Гръбнакът на неговите воински подразделения е съставен от бивши военнослужещи в армията на Кадафи. Западната територия на страната със столица в Триполи се намираше под властта на оглавяваното от Файез Сарадж Правителство на националното съгласие (ПНС) – временна структура, формирана с подкрепата на Съвета за сигурност на ООН през декември 2015 година.
Досега и двете политически сили, макар че не изпитваха особена любов една към друга, не прибягваха до военни сблъсъци. Нещо повече, с активното участие на ООН през последните няколко месеца с пълен ход вървеше подготовката за провеждане на специална международна конференция за разрешаване на сирийския конфликт, в който трябваше да участват двете страни. Но две седмици преди началото й, неочаквано за властите в Триполи, а и изглежда за цялата международна общност, фелдмаршал Хафтар със своите „нукери“ започна настъпление срещу столицата. Без да среща особено съпротивление, за три дни той стигна до Триполи, завзе международното летище и чак след това започнаха сериозните сблъсъци с военните формирования, подкрепящи ПНС.
На 5 април в Ню Йорк се проведе извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Според резултатите от него е прието съвместно изявление, в което се призовава Хафтар да избягва въоръжен сблъсък. „Не може да има военен начин за разрешаване на конфликта“, каза Кристоф Хезген, постоянен представител на Германия, председателстваща сесията на ООН. Русия в либийския конфликт си сътрудничи с всички политически сили с цел мирно уреждане. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров. „Ние сме в контакт с всички либийски политически сили и им изпращаме същите сигнали. Никога не сме се опитвали, както се казва, да залагаме на някого. Убеден съм, че това е начинът да се действа в настоящия случай“, каза той.
Американците също изразиха загриженост за събитията в Либия. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео призова Халифа Хафтар да спре атаката срещу Триполи. „Ясно дадохме да се разбере, че се противопоставяме на военната офанзива на Халифа Хафтар и призоваваме за незабавно прекратяване на военните операции срещу либийската столица. Силите трябва да се върнат на предишните си позиции“, се казва в изявлението на Помпео, публикувано на уебсайта на Държавния департамент.
Ръководителят на американската дипломация отбеляза: всички страни в конфликта в Либия трябва да отговарят за деескалацията, която по-рано бе призната от СС на ООН и външните министри на страните от Г-7. Според мнението на държавния секретар, противостоящите си фракции в Либия трябва да се върнат на масата за преговори. „Либийският конфликт няма военно решение“, подчерта Помпео. Наистина, в същото време САЩ взеха решение да изтеглят своя контингент от Либия, като обясниха това със заплахата за сигурността на войниците, което е много характерно.
Кирил Семьонов, ръководител на Центъра за ислямски изследвания към Института за иновативно развитие, смята, че фелдмаршалът се опитва да установи "военно управление" в страната. „Доколкото ми е известно, след края на конференцията Хафтар би могъл да получи портфейл на министър на отбраната или друга висока позиция в правителството и по този начин да узакони позицията си. Такива предложения обаче не му подхождаха. По мое мнение командирът на ЛНА разчита на повече - най-високата длъжност в държавата“, сигурен е експертът.
Сергей Балмасов, експерт от Института за Близкия изток, е скептично настроен към възможността за бърза и пълна победа на маршала и неговите войски. „Малко вероятно е Хафтар да направи блицкриг. Невъзможно е да се постигне този триумф в Либия без договор с племенните съюзи. В тази област Хафтар не е много успешен. Например, той си позволи редица прибързани забележки за берберите. Не е известно как ще се държат либийските ислямисти и такива страни като Алжир, Франция и Италия“, смята Балмасов. В същото време експертът отбеляза, че Хафтар провежда сравнително компетентна външна политика, установявайки връзки с повечето заинтересовани чужди страни, включително Русия.
Политическият анализатор, специалист по проблемите на Близкия изток Григорий Лукянов разглежда възможната роля на Руската Федерация като посредник в разрешаването на политическата криза в Либия. „Русия е готова да преговаря с всички страни в конфликта в Либия, с всички правителства и да насърчава диалога, като предоставя своята платформа и своя опит в политическото урегулиране“, подчерта експертът. Според Лукянов Москва като посредник в преговорите може да бъде много привлекателна за либийците, защото Русия не е била колониална сила, не е идвала в либийска земя с оръжие и не е участвала в бомбардировките на страната през 2011 година. „Властта на Русия е достатъчно значителна и може да се използва за изграждане на основа за политическо споразумение в Либия. Но руското ръководство няма да разпръсква този ресурс без полза за себе си“, обобщава политологът.

Превод и редакция: Иван Христов


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"