„Но новият сръбски президент-националист Милорад Додик – който беше избран заедно с хърватина и бошняка – постоянно подчертава нежеланието си за присъединяване към НАТО“, отбелязва изданието. След срещата с тримата държавни глави в Сараево, заместник-държавния секретар на САЩ Джон Съливан заяви, че Вашингтон „ентусиазирано подкрепя“ усилията на БиХ да се присъедини към Алианса.
„Обсъдихме позицията на САЩ, която е толкова твърда, колкото винаги е била“, заяви той пред журналистите. За да продължи БиХ по пътя към членство, трябва да има консенсус, но Додик, който се представя за политик, близък до руския президент Владимир Путин, не дава никакви сигнали, че ще се присъедини към този курс.
„Имаме консенсус в президентството за европейския път и съм имал възможност да кажа, че няма консенсус за НАТО“, заяви представителят на босненските сърби след срещата с американския дипломат. Много от сърбите намират присъединяването към Алианса за неуместно, предвид ролята на военната организация във войните в бивша Югославия през 90-те и бомбардировките й на сръбските позиции, обяснява Sarajevo Times.
Медията припомня, че две десетилетия след войната, в резултат от която загинаха около 100 хиляди души, балканската страна остава остро разделена по етнически линии: на бошняци, сърби и хървати. През 2017 година Додик, радикален сръбски националист, както го определя изданието, бе санкциониран от САЩ за усилията му да подкопае интегритета на страната.
В понеделник Съливан каза, че тези санкции все още са в сила, но той се срещнал с Додик от уважение към институцията на президентството. Под натиска на Запада Босна създаде единна армия през 2006 г. и затвърди членството в НАТО като цел в Закона за националната отбрана, припомня още Sarajevo Times.
Превод и редакция: Иван Христов