София. САЩ одобриха доставката на изтребители F-16 за България. Продажбата на осем изтребителя и свързаното с тях оборудване е одобрена от Държавния департамент на САЩ, който оценява политическите рискове при подобни сделки. Дипломатическото ведомство е достигнало до извода, че продажбата на самолетите „ще спомогне за осъществяване на задачите на външната политика и националната сигурност на САЩ, ще помогне за укрепване на сигурността на НАТО и сигурността на ключов партньор на САЩ“. България иска да закупи осем самолета модел F-16 C/D Block 70/72, десет двигателя за тях, десет комуникационни системи, както и друго оборудване и боеприпаси. Финансовата рамка е сделката е 1,6 млрд. долара. Одобряването на сделката от властите в САЩ не означава, че тя задължително ще се състои. Преговорите се водят между правителството на България и производителя на самолетите Локхийд Мартин.
От този момент започва да тече двуседмичен срок, в който американското правителство ще предостави на българската страна проект на договор. Първоначално българският парламент даде разрешение цената на 8 нови многоцелеви изтребителя да не надхвърля 1,8 млрд. лв. По-късно депутатите приеха допълнително решение международният договор за придобиване на нов тип боен самолет да се отклони от посочената цена.
„Стойността на одобрената сделка е 2,9 млрд. лв. по днешния курс на долара. Пакетът включва стойността на осемте самолета с пълен комплект въоръжение „въздух-въздух“ и „въздух-повърхност“, всички допълнителни системи на самолета, както и бъдещите модернизации и нововъведени оръжейни системи“, коментира военният министър Красимир Каракачанов. Той уточни, че тази цена е таван и ще се преговаря за намаляването ѝ. „Имаме една рамка, която ни е гласувал парламентът – 1,8 млрд. лв. Той ни е гласувал и възможност да се отклоним леко. Смятам, че може да се отклоним в рамките на разумното и изгодното за България – около 2 млрд. лв“, посочи той.
На пресконференция от ПП АБВ поискаха незабавен мораториум върху сделката за изтребителите. Лидерът на партията Румен Петков заяви, че САЩ гледат на нас като на портмоне, в което могат да бръкнат и да вземат близо 3 млрд. лв. за 8 „изключително скъпи прахосмукачки“. Той припомни, че одобрената финансова рамка за сделката вече е била завишавана и посочи, че с обявените 1,6 млрд. долара сметката отива към 2,7 млрд. лв., което по думите му е безумна цена. Петков поиска Министерство на отбраната да оповести колко такива самолета има в Румъния и колко от тях летят и настоя за отговор на въпроса защо си купуваме нещо изключително скъпо, което няма да можем да експлоатираме и което по никой начин няма да отговори на потребностите на въздушната защита на Република България.
„Преговорите за сключване на договор между правителствата на България и САЩ продължават и ние сме уверени, че F-16 Блок 70 е най-добрата комбинация от оперативни способности, най-ниски разходи за експлоатационния цикъл и цялостни разходи за програмата, която ще отговори на изискванията на българските военновъздушни сили в бъдеще“, коментираха от американската компания „Локхийд Мартин”, производител на изтребителите F-16. Компанията отбелязва, че оценките за разходите, включени в нотификацията на Конгреса, дават максималната обща цена, като по този начин се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес. От компанията обаче уточняват, че тази цена не е показателна за крайната стойност на договора и не трябва да се разглежда по този начин.
От американското посолство у нас също обявиха, че посочената финансова рамка не крайна цена за продажбата на изтребителите. Те поясняват, че действителните окончателни разходи на програмата ще се основават на окончателните български изисквания. „Нотификацията, изпратена до Конгреса, е само една стъпка в процеса за чуждестранни военни продажби. След като процесът по уведомяване приключи, Министерството на отбраната на САЩ ще предостави предложение за сключване на сделка. На този етап ще започнат окончателни преговори и българското правителство може да преразгледа или предефинира изискванията, преди да се стигне до крайната цена“, допълват от Посолството.


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус - "Военни известия".