Американският президент подписа прокламация, признаваща официално за територия на Израел на тържествена церемония по този повод в Белия Дом, която бе част от преговорите между Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху, който е в САЩ, за да участва на годишната конференция на про-израелското лоби AIPAC, но прекъсна посещението си, след като ракета, изстреляна от контролираната от ХАМАС Ивица Газа, удари къща на север от Тел Авив, като рани седем души и повиши очакванията за ескалация на военните действия.
За първи път американският лидер съобщи за възможно вземане на такова решение на 21 март в своя „Туитър“.
Говорейки преди подписването, Тръмп заяви, че този ход ще „позволи на Израел да се защити срещу „сериозните предизвикателства пред сигурността, с които се сблъсква всеки ден“. Той каза, че Израел „взе Голанските възвишения, за да се защитава от външни заплахи“, като тези, с които в момента се сблъскват от страна на Сирия, Иран и подкрепяната от Иран терористична групировка „Хизбулла“.
Според текста на прокламацията: „Всяко възможно бъдещо мирно споразумение в региона трябва да отчита необходимостта на Израел да се защити от Сирия и други регионални заплахи. Въз основа на тези уникални обстоятелства е целесъобразно да се признае израелския суверенитет над Голанските възвишения.
По-нататък той "заявява, че Съединените щати признават, че Голанските възвишения са част от Държавата Израел."
В изказване след подписването от Овалния кабинет, Тръмп заяви също, че е изучавал въпроса „от години“ и „това трябваше да бъде направено, бих казал, преди много президенти. Но по някаква причина те не са го направили и за мен е чест да го свърша“.
Американският президент обеща да продължи твърдата политика на администрацията си спрямо Иран, като посочи, че решенията за връщане на санкциите срещу Техеран „имат голям ефект“.
Реакцията на Израел
В изказването си израелският премиер Бенямин Нетаняху благодари на Тръмп за „историческото“ признание на Голанските възвишения и за „невероятната подкрепа“ на неговата администрация за Израел.
"Израел никога не е имал по-добър приятел от теб", каза Нетаняху пред Тръмп.
„Вашето решение да признаете суверенитета е двустранен акт на историческа справедливост: Израел спечели Голанските възвишения в справедлива война на самозащита, а връзката на еврейския народ с тази земя датира от поколения“.
Нетаняху каза, че планинското плато по протежение на сирийската граница е „безценно“ за самозащитата на Израел, а „историческото решение има дълбоко значение за мен, нас и всички израелтяни“.
„Ние държим тази височина и никога няма да я дадем“, добави той.
Статутът на Голанските възвишения
Принадлежащите на Сирия от 1944 година Голани са присъединени от Израел в хода на Шестдневната война от 1967 година.
През 1981 година Кнесетът (израелският парламент) приема закон, с който разпространява суверенитета и законите на еврейската държава над тази територия.
Анексията е призната за недействителна с Резолюция 497 на Съвета за сигурност на ООН, приета единодушно от 15-те членки на органа, включително САЩ, на 17 декември 1981 година.
В момента Голанските възвишения са разделени на три части: територия, контролирана от сирийските власти; територия, окупирана от Израел; и район под контрола на силите на ООН.
Първи реакции
Сирийското правителство обяви в понеделник, че официалното признание на суверенитета на Израел над Голанските възвишения от САЩ е брутална атака срещу суверенитета й.
„В брутална атака срещу суверенитета и териториалния интегритет на Сирия, президентът на САЩ призна анексирането на Голанските възвишения“, са заявили от външното министерство на страната, според държавната агенция SANA.
„Тръмп няма правото, нито законовата власт да легитимира окупацията“, заяви той.
Неназованият източник също така каза, че неограничената подкрепа, която САЩ дават на Израел, прави Вашингтон основния враг на арабите, според SANA.
***
Специалният представител на руския президент за Близкия Изток и африканските страни и заместник-министър на външните работи на Русия Михаил Богданов заяви, че подписаната от Тръмп прокламация не променя позицията на Москва.
„Нищо не се е променило. Нашата принципна позиция и оценки са дадени на уебсайта на МВнР“, подчерта високопоставеният дипломат.
Подписаната от Тръмп прокламация за признаване на суверенитета на Израел над Голанските възвишения може да влоши ситуацията в Близкия Изток, заяви официалният представител на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова.
„За съжаление това може да доведе до нова ескалация на напрежението в региона на Близкия Изток“, подчерта тя. „Такива неща (...) могат само да влошат ситуацията“.
По-рано от руското външно ведомство заявиха, че Голанските възвишения безусловно са сирийска територия, а заявлението на Вашингтон, че ги признава за част от Израел показва пренебрежението на американската страна към нормите на международното право и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.
***
САЩ отново игнорираха нормите на международното право, като признаха суверенитета на Израел над Голанските възвишения, заяви в понеделник министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу.
„САЩ отново игнорираха международното право. Но това решение никога няма да узакони израелската анексия. Това, напротив, ще подкопае усилията за мирно урегулиране на Близкия Изток и ще засили напрежението в региона“, написа политикът на своята страница в „Туитър“.
***
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е „категоричен, че статутът на Голаните не се е променил“, заяви говорителят на световната организация Стефан Дужарич в понеделник, след като американският президент Доналд Тръмп призна Голанските възвишения за територия на Израел.
„Политиката на ООН за Голанските възвишения е отразена в съответните резолюции на Съвета за сигурност и тя не се е променила“, заяви Дужарич.
Резолюция на Съвета за сигурност на ООН, приета единодушно от 15-членния орган през 1981 г., заяви, че „решението на Израел да наложи своите закони, юрисдикция и администрация на окупираните сирийски Голански възвишения е недействително и без международно правно действие“. В нея също се иска Израел да отмени своето решение.
Редакция: Иван Христов