До тази мярка се стигна, след като снощи, ЕП само с два гласа в повече „за“, реши да включи разглеждането на скандалния пакет в една от последните си сесии. Въпреки изказаните подкрепи от политическите партии, трима български евродепутата не се явиха да заявят своя вот, което на практика реши гласуването.
Съюзът на международните превозвачи е най-голямата транспортната браншова организация, с над 480 членуващи фирми, която успя да наеме полет за 110 души. „Кандидатите да протестират са в пъти повече, но не успяхме за това кратко време да наемем и втори чартър“, уточнява Ангел Траков, председател на УС на Съюза на международните превозвачи.
„Ние ще бъдем в Страсбург, не само заради автомобилния международен транспорт! Ще бъдем там, за да докажем, че ЕС има бъдеще, за което се борим! Нашата битка е ключова за европейското бъдеще на България! Ако ЕП гласува пакета, без одобрение на собствената си транспортна комисия, това ще е знак, че нещо в ЕС не е наред. Поправките на спорния пакет за 3 години са над 1600, повече от броя на депутатите, които ще „вдигнат ръка“, за да одобрят пакета“, коментира още Траков.
На свое общо събрание (ОС) в събота Съюзът на международните превозвачи одобри декларация от членовете, в която категорично се заявява, че срещу България и страните от периферията на ЕС се води икономическа война с политически средства. България е сред „изчислените жертви“ на тази война, заедно с Румъния. Затова в Страсбург ще протестират и румънски превозвачи, които пристигат там с два чартърни полета.
Сдружението подготви и специални писма до западните си контрагенти, с които ги уведомява за възможни протести и за това как опитите да бъде унищожена европейската конкуренция при транспорта, ще ги засегне пряко. Съюзът на международните превозвачи разпространи и писма, придружени от декларация на общото събрание до лидерите на всички партии, представени в ЕП, както и до всички евродепутати. Към тях е прикрепена и декларацията на ОС на Съюза на международните превозвачи.