Според Румен Христов, председател на СДС, в разходната си част бюджетът за 2019 г. е ляв и е неамбициозен за икономическото развитие на страната. „Определението на СДС към този бюджет е, че той е щедър, предизборен, неефективен - с една дума бихме го определили като ляв в разходната част. Догодина управляващите ще похарчат 5,8 млрд. лв. повече, отколкото похарчихме тази година, но виждаме, че тези средства се наливат в нереформирани сектори, каквито са „Образование“, „Сигурност“, „Здравеопазване“ и др.“, заяви Христов. Той посочи, че всяка година средствата за здравеопазване се увеличават с 400-500 млн. лв., но нито пациентите, нито лекарите, нито медицинските сестри са по-доволни. „Това означава, че не бива да наливаме пари в бъдеще в нереформирани сектори, защото харченето на средства в никакъв случай не означава по-качествена или ефективна услуга“, коментира той. По думите му заложеният растеж от 3,7% е неамбициозен особено за държава като България, която тръгва от ниска база. Той отбеляза, че СДС търси съгласие с останалите политически сили за удвояване на БВП през следващите 10 години и посочи, че това не може да стане с такъв икономически растеж. „Ако СДС участва в следващото управление, ще направи всичко възможно и ще работи за удвояване на доходите в мандата, в който участва в парламента, което означава от 1100 лв. към настоящия момент средната работна заплата да достигне 2200 лв.“, каза председателят на СДС.
Освен удвояване на средната работна заплата в страната, СДС настоява през втората година майките да получават 80% от доходите, за които са осигурени. „Тези, които са имали принос към осигурителната система, да имат право да получават 80%. През първата година да получават 90%, втората 80%. Тези, които не са се осигурявали ще си получават 380 лв. както е заложено за следващата година”, коментира още той.
Според д-р Емил Кабаиванов, кмет на град Карлово и зам.-председател на партията, Бюджет 2019 г. не насърчава свежи инвестиции на територията на страната, нито предлага стимули за развитието на българската икономика. Той посочи, че относно българските общини в бюджета за 2019 г. не се наблюдават съществени промени. „Продължаваме да бъдем по-скоро публична структура, стълб на държавността, който не се ползва с подкрепата на централната власт. Ние продължаваме да изоставаме катастрофално от средните европейски доходи“, каза той. Големите очаквания за един по-различен бюджет не се оправдаха. На това ние отдаваме напрежението и недоволството на обществото, което ще принуди управляващата коалиция да търси и варианти за изход, а възможният вариант са предсрочни парламентарни избори“, коментира още зам.-председателят на СДС Емил Кабаиванов.
Относно актуалното състояние на партията, Румен Христов коментира, че последните социологически проучвания отчитат 10% доверие в СДС, което го нарежда на 4-то място, след ГЕРБ, БСП и ВМРО. „Ще трансформираме това във вот на предстоящите избори. Това е задължение на новото ръководство. Смятам, че ще постигнем добри резултати на предстоящите избори, каквито и да са те“, коментира той. Главният секретар на СДС Илия Лазаров изтъкна, че партията е търсена от най-различни политически формирования. „Явно вече се осъзнава от всички политически субекти в България, че имаме своя потенциал и той не е малък“, коментира още Илия Лазаров.
Даяна ДЮЛГЕРОВА