Осака. В навечерието на срещата на върха на страните от Г-20 в Осака, министър-председателят на Япония Шиндзо Абе пише статия за Project Syndicate за трите основни точки от дневния ред на форума.
Агенция „Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и съкращения.
На 28 юни ще бъда домакин на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака. Нашият дневен ред ще се съсредоточи върху три ключови въпроса и всеки един от тях е особено важен за азиатските страни.
Първата точка от дневния ред се отнася до най-важното, според мен, предизвикателство на нашето време: запазване и в крайна сметка укрепване на международния режим на свободна и справедлива търговия. За лидерите на азиатските страни това означава формиране на всеобхватно регионално икономическо партньорство (RCEP) - усъвършенствано споразумение за свободна търговия между десет членове на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и шест държави от Индо-Тихоокеанския регион (Австралия, Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Нова Зеландия). Тези дискусии се водят от известно време. Сега трябва да бъдат придвижени към финала.
Втората точка от дневния ред засяга цифровата икономика. Дигитализацията на икономиката направи възможна появата на уникални и безпрецедентни бизнес модели, но в същото време създаде нови проблеми, като например двойното данъчно облагане на транснационалните компании. Такива проблеми можем да разрешим само чрез международно сътрудничество. Данните, които се движат по света, не се интересуват от националните граници. Сигурен съм, че ефектът от тези данни - икономически и социален - ще се конкурира с ролята, която петролът и двигателят с вътрешно горене изиграха през XX век, дори ще я надминават. Самата природа на данните им позволява лесно да преодоляват физическите пречки. Благодарение на мрежите техният ефект и ползи се умножават многократно. И обратно, ако някъде там се появи някакъв аналог на поне една затворена стая, загубите, произтичащи от това, ще засегнат цялата мрежа.
Япония подкрепя системата за „Свободен поток на данни с доверие“ (DFFT). Това е подход, който има за цел да позволи неограничен поток от данни в рамките на правилата, на които всеки може да разчита. Така че нека подготвим правилата, които позволяват ползите от цифровата икономика да достигнат до всеки човек в Азия и по света. Нарекохме този работен поток „Пътя на Осака“ и се надяваме да дадем началото му на предстоящата среща. Излишно е да казвам, че първата и втората точка (търговия и данни) са неотделими от реформата на Световната търговска организация. От основаването на СТО е минала една четвърт век. През това време световната икономика се е променила с невероятна скорост. Но СТО не се справи с промените и негативните последици и от това забавяне те стават все по-очевидни. Какво трябва да направим, за да направим СТО отново важна за ролята й на пазител на свободната и честна международна търговия? Най-големите производствени вериги, които в продължение на много години играят ролята на двигател на световната икономика, сега са утвърдени в региона на АСЕАН. Икономиките на страните от региона се оказаха благоприятна среда за свободното движение на хора и стоки. Именно тази свобода обяснява динамиката и нарастващия просперитет на страните от АСЕАН.
Третият въпрос на срещата на върха в Осака е значението на иновациите в борбата с глобалните екологични проблеми. Целите, очертани в „Доклада 1.5˚C“ на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC), не може да бъдат постигнати само чрез регулаторни мерки. Революционните иновации, които са в състояние да превърнат нещо негативно в нещо положително, ще бъдат ключът към постигането на целите на света в областта на климата. Вземете, например, въглеродния диоксид, който през последните години е бил третиран изключително като нещо зло. Но колко прекрасно би било, ако въглеродният диоксид се превърне в „ресурс“, достъпен на най-ниски цени и наличен в изобилие! Иновативните технологии, като изкуствената фотосинтеза, несъмнено ще позволят един ден тези мечти да се превърнат в реалност. В Осака искам Г-20 да потвърди важността на тези иновации. През октомври Япония ще бъде домакин на срещата на върха „Зелени иновации“, която ще обедини водещи учени и представители на индустрията и финансите от цял свят под един покрив. Надяваме се да се възползваме от световната мъдрост и да въведем устойчиво бъдеще с едно мащабно усилие.
На 6 март получих шест препоръки от членове на групата „Наука 20” (Science20), създадена от Националните академии на науките на страните от Г-20. За да се намалят заплахите за морските екосистеми и да се запази морската среда, последните две от тези препоръки изискват „създаване на подобрена система за съхраняване и управление на данни с отворен достъп за учените на световно равнище“, както и „споделяне на информация, получена чрез изследователски дейности, широко и междудържавно сътрудничество в името на насърчаването на цялостно разбиране за океана в света и неговата динамика“. Именно по тази причина ние сме длъжни да гарантираме свободния поток от данни на DFFT и да превърнем данните в обществено благо за учени от цял свят. Срещата на върха на Г-20 в Осака се провежда в зората на нова ера на „красива хармония” в Япония. На 30 април светът стана свидетел на абдикацията на Негово величество император Акихито – тя бе първата по рода си за последните 202 години. На следващия ден Негово величество император Нарухито се изкачи на трона. Чувството за удовлетворение обхвана японците, но не можех да си представя предварително цялата доброжелателност, които получих от чужбина.
„Сега го виждам", си казах по-късно, и си помислих, че положителният нюанс се превръща в черешката на торта. Всички тези желания ми напомниха това, което видях, когато посетих град Окума в префектура Фукушима, градът, в който се намира атомната електроцентрала „Фукушима“, която стана център на екологична катастрофа през 2011 година. Заповедта за евакуация, която е била валидна в продължение на много години за всички жители на Окума, бе частично отменена на 10 април, а четири дни по-късно - на 14 април - се състоя церемонията по откриването на новоизградената сграда на кметството. Аз участвах в тази церемония и там срещнах млада жена - Аки Сато. Тя дойде от Токио, за да види ситуацията със собствените си очи и да направи всичко възможно да помогне за подобряването й. Скоро се омъжи за местен жител и сега живее в Окума. Тя ме помоли да погледна червеното яке, което носеше. На гърба имаше бял надпис, майсторски написан на японски: „Ако имаш време да погледнеш назад, тогава по-добре да продължиш напред". Всички японци продължават да се движат напред, обменяйки тези насърчителни думи един с друг.
Положителна нагласа бе начинът на живот на следвоенните японски поколения, който осигури бързия ни икономически растеж. През 80-те години на миналия век това отношение се разпространи в целия регион на АСЕАН. И сега това е начин на живот за много азиатски страни, т.е. за целия Индо-Тихоокеански регион. И аз твърдо вярвам, че уверената Япония е тази, която е добре подготвена да допринесе за изграждането на бъдещето на Азия.

Превод и редакция: Тереза Герова